Nałęczów – kwintesencja uroku i innowacji

  • 09.12.2021, 10:48
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Nałęczów – kwintesencja uroku i innowacji
Innowacyjne rozwiązania zazwyczaj kojarzą się z wielkimi metropoliami, a nie małymi miastami. Nic więc dziwnego, że każdy z ciekawością zerka w stronę Nałęczowa. To miejsce nie dość, że zachwyca pięknymi pejzażami i naturą, to dodatkowo nie przestaje się rozwijać. Sprawdźmy, jak zmieniła się tutejsza okolica i jakie nowości pojawiły się w regionie!

O Nałęczowie pisali najwybitniejsi polscy artyści. Niedziwne! To perła Lubelszczyzny i jedyne uzdrowisko w Polsce o profilu wyłącznie kardiologicznym, od lat przyciągające osoby spragnione ciszy i ukojenia. O wyjątkowości tego miejsca wiedzą jego mieszkańcy oraz przedsiębiorcy, którzy z chęcią działają na rzecz jego rozwoju.

 

Troska o cenne zasoby

Nałęczów to jedyne uzdrowisko w Polsce o profilu wyłącznie kardiologicznym, od lat przyciągające osoby chcące zaczerpnąć zdrowia i spokoju. Miasteczko znajduje się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i strefie ochronnej uzdrowiska, których celem jest m.in. ochrona lokalnych cennych zasobów wody. Dlatego tak ważne jest wspieranie tutaj przyjaznego środowisku rolnictwa oraz edukacji ekologicznej w całej okolicy. Firma Nestlé Waters, w której portfolio znajduje się rozlewana w Nałęczowie naturalna woda mineralna Nałęczowianka, angażuje się w te działania, finansując dla rolników indywidualne konsultacje z ekspertami z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, analizy gleby oraz planowanie optymalnego nawożenia na podstawie otrzymanych wyników. Dodatkowo również razem z LODR firma przygotowała broszurę edukacyjną dla rolników o proekologicznych praktykach rolniczych, chroniących zasoby wody. Natomiast we współpracy z władzami Nałęczowa już trzeci rok z rzędu wydaje edukacyjny kalendarz dla mieszkańców gminy, pełen wskazówek dot. oszczędzania wody i dbania o jej zasoby (ale też sortowania odpadów czy prawidłowego nawodnienia organizmu).

Warto wspomnieć, że nałęczowska rozlewnia Nestlé Waters zdobyła pierwszy w Polsce certyfikat Alliance For Water Stewardship. To prestiżowy, międzynarodowy certyfikat, przyznawany zakładom, które we współpracy z lokalnymi społecznościami odpowiedzialnie zarządzają zasobami wody. Jednym z działań zrealizowanych przez firmę w tym obszarze jest inwestycja w budowę kanalizacji sanitarnej w pobliskim Cynkowie, która nie tylko podniesie bezpieczeństwo ekologiczne w regionie, ale także poprawi warunki życia mieszkańców. Producent nieustannie dąży do realizacji swoich globalnych zobowiązań: osiągnięcia nie tylko pozytywnego wpływu na zasoby wody wokół swoich rozlewni na całym świecie, ale też neutralności węglowej – do 2025 roku. Dlatego też inwestuje w innowacyjne rozwiązania, mające na celu m.in. zmniejszenie ilości wykorzystywanej w zakładzie wody, ograniczenie emisji CO2, zużycia energii elektrycznej, redukcję ilości odpadów.

 

 

Czym skorupka za młodu….

Nestlé Waters wie, że wyobraźnia dzieci nie zna granic, dlatego wsparła zorganizowany przez Nałęczowski Ośrodek Kultury konkurs z okazji Dnia Dziecka na najlepszy pomysł nadania butelce PET drugiego życia. Zadanie miało na celu udowodnienie, że taka butelka to nie odpad, a cenny surowiec, który może posłużyć do stworzenia czegoś zupełnie nowego oraz w pełni nadaje się do recyklingu. Idąc tym tropem firma zachęca najmłodszych (i nie tylko) do tego, by prawidłowo segregować odpady – tak, by miały one szansę na ponowne przetworzenie. W tym celu na lokalnym placu zabaw umieściła specjalny kosz w kształcie misia, do którego należy wrzucać butelki PET. Ta ciekawa forma skutecznie przyciągnęła uwagę dzieci. Dodatkowo ze środków firmy zainstalowano kosze do sortowania odpadów także w innych miejscach w Nałęczowie.

 

 

Na Dzień Wody firma przygotowała angażujące scenariusze lekcji o ochronie środowiska, dostosowane do warunków nauczania zdalnego. Natomiast z okazji Dnia Sprzątania Świata na zaproszenie Nestlé Waters Nałęczów odwiedziła Miecia z imPETem – specjalna śmieciarka, w środku której nie znajdują się odpady, tylko… wystawa o recyklingu butelek PET. Na dzieci czekały m.in. gry, warsztaty i książeczki edukacyjne, z których mogły dowiedzieć się, jak wiele nowych, ciekawych rzeczy może powstać z plastikowych butelek – na przykład kolejne butelki. Co ważne, już wszystkie niegazowane formaty wody Nałęczowianka dostępne są w butelkach wykonanych w 50% z przetworzonego plastiku – a Nestlé Waters zapowiada, że do 2025 roku udział PET z recyklingu w jego butelkach sięgnie aż 50%! Dodatkowo firma postawiła sobie za cel, że do 2030 roku będzie odzyskiwać z rynku tyle butelek PET, ile na niego wprowadziła.

 

 

Promocja aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna to niezwykle ważny element zdrowego trybu życia – poprawia samopoczucie, wspiera odporność, redukuje stres… Producent wody Nałęczowianka, chcąc promować tę ideę, wybudował siłownię plenerową w Parku Zdrojowym, gdzie można bezpłatnie korzystać z szerokiej gamy urządzeń sportowych. Dla tych, którzy szukają nieco więcej wrażeń powstanie skatepark, czyli miejsce do szlifowania swoje umiejętności jazdy na deskorolce, hulajnodze czy na rolkach. Inwestycja powstanie dzięki wsparciu firmy, a w dodatku przy jej budowie mają być wykorzystane materiały z recyklingu! Producent wody Nałęczowianka jest też wiernym kibicem lokalnych klubów sportowych i czynnie wspiera siatkarzy oraz piłkarzy z LKS Cisy Nałęczów. W ramach współpracy współfinansuje rozwój działalności klubu oraz zaopatruje zawodników w wodę. Dzięki temu siatkarze i piłkarze mogą lepiej koncentrować się na osiąganiu kolejnych sukcesów. Firma wsparła także finansowo remont płyty boiska do piłki nożnej przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach – wymieniono tu zniszczone ogrodzenie oraz zamontowano siedziska.

Co więcej, od niedawna w Nałęczowie działa akcja wymiany butelek PET na darmowe minuty jazdy na rowerze. Ten projekt to kwintesencja działań marki Nałęczowianka – łączenie promocji zachowań proekologicznych z aktywnym trybem życia. Więcej o akcji tutaj: naleczowskirower.pl.

Wsparcie w kryzysie i nie tylko

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest współpraca i wzajemne okazywania sobie wsparcia. Jednym z problemów był dostęp do wysokiej jakości wody pitnej. Producent marki Nałęczowianka odpowiedział na te potrzebę i przekazał kilkaset tysięcy butelek wody potrzebującym na terenie Lubelszczyzny. Postanowił również wesprzeć szkołę podstawową w Nałęczowie w zakupie laptopów do nauczania zdalnego. Dzięki temu uczniowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach podczas kwarantanny czy nauczania zdalnego. Co więcej, firma przekazała wsparcie finansowe dla Nałęczowskiego Stowarzyszenia Charytatywnego, co pozwoliło na zakup sprzętu komputerowego na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

Społeczność lokalna mogła liczyć na markę Nałęczowianka również w innych aspektach. Firma wsparła także zakup drabiny mechanicznej dla lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, która ułatwia pracę strażaków i umożliwia lepsze dotarcie z pomocą.

Wsparcie bioróżnorodności

By wspierać bioróżnorodność producent wody Nałęczowianka zdecydował się współfinansować stworzenie łąki bylinowej. Dzięki niej uda się zachować więcej wody w glebie oraz będzie ona stanowić schronienie dla zapylaczy. Firma dba również o stan miejscowych rzek i zbiorników wodnych (w tym finansując zarybianie stawów) oraz organizuje akcje sprzątania środowiska naturalnego. Dodatkowo dzięki producentowi w różnych miejscach w Nałęczowie pojawiły się kosze do sortowania odpadów wraz z tablicami informacyjnymi, jak z nich korzystać. Sortowanie nigdy nie było prostsze!

 

W zgodzie z sąsiadami

„Z przeprowadzonych w 2020 roku badań opinii publicznej wynika, że blisko 90% mieszkańców Nałęczowa i okolic dobrze ocenia nasz wpływ na rozwój lokalny. Bardzo nas cieszy ten wynik i motywuje do dalszego działania, oczywiście we współpracy z lokalnymi władzami, instytucjami, mieszkańcami.” – mówi Artur Młotek, Dyrektor Operacyjny Nestlé Waters w Polsce. Jak widać, dla producenta wody Nałęczowianka to nie koniec jego lokalnych działań! Pozostaje tylko uważnie obserwować dalszych rozwój okolicy.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe