Zakończyła się rewitalizacja Baszty Półokrągłej

  • 19.11.2021, 19:05
  • Źródło: lublin.eu
Zakończyła się rewitalizacja Baszty Półokrągłej
Baszta Półokrągła jest elementem nieistniejących już murów miejskich. W tym roku przeprowadzono szereg prac rewitalizacyjnych, dzięki którym zabytkowa budowla cieszy oczy mieszkańców i turystów za dnia i nocą.

Baszta Półokrągła to jeden z nielicznych zachowanych elementów murów obronnych Lublina. Jej powstanie datuje się na początek XVI wieku. Budulcem Baszty są kamienie wapienne połączone zaprawą piaskowo-wapienną oraz cegły jako wykończenie fasady. Ze względu na zniszczenia, dziś jej jedyną oryginalną częścią jest podstawa. Baszta Półokrągła przez wieki pełniła funkcje obronne, a następnie cyrkacza świec, czyli miejsca, gdzie wytapiano m.in. gromnice.

Rewitalizacja Baszty Półokrągłej zakładała oczyszczenie wnętrza budowli, uzupełnienie zniszczeń, zabezpieczenie, a także założenie wewnętrznego oświetlenia. Dzisiaj w zamkniętej części ul. Jezuickiej (tuż obok Bramy Krakowskiej) można podziwiać odnowioną Basztę zarówno za dnia, jak i nocą.


🇪🇺 Rewitalizacja Baszty Półokrągłej jest częścią projektu "Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie". Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Źródło: lublin.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe