Konferencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSZ w Chełmie.

  • 19.11.2021, 18:22
  • Tomek
Konferencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSZ w Chełmie.
18 listopada br. odbyła się Międzynarodowa Konferencja pn. „Zagrożenie wschodniej flanki NATO w aspekcie bezpieczeństwa wewnętrznego obszarów przygranicznych”, zorganizowana przez Katedrę Nauk o Bezpieczeństwie Instytutu Matematyki i Informatyki PWSZ w Chełmie.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Pani Prorektor ds. Studenckich
dr Beata Fałda oraz Prorektor ds. Rozwoju dr hab. Józef Zając, prof. PWSZ
w Chełmie, Senator RP. Słowo wstępne wygłosił płk dr hab. inż. Tadeusz Zieliński. Dyskusję moderował płk dr Dariusz Dachowicz z Katedry Nauk
o Bezpieczeństwie.

Konferencja podzielona była na dwa główne panele.

Panel I „Bezpieczeństwo wewnętrzne w kontekście zagrożeń militarnych
i niemilitarnych wschodniej flanki NATO.”

Referaty wygłosili m.in. prof. Oleksandr Bondik z Narodowego Uniwersytetu Lotniczego w Kijowie, dr hab. Marcin Lasoń z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Pierwszą część konferencji zamknął wykład pn. „Bezpieczeństwo sieci społecznościowych: techniczne zasady powstawania i funkcjonowania
w warunkach hybrydowych ataków informacyjnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i Polskę” wygłoszony przez prof. Petra Pukacha, prof. Vasyla Gulaya
i docent Ksenie Bazilyuk z Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska”.

Panel II „Kryzys migracyjny spowodowany wojną na Ukrainie,
a bezpieczeństwo wewnętrzne obszarów przygranicznych.”

Drugą część otworzył referat ppłk Adrianny Wołyńskiej z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych - „Białoruska dezinformacja jako zagrożenia wizerunku Polski w opinii społeczeństw zachodnich”

W tej części konferencji wystąpili również docent Natalia Hrynioch, docent Vira Maksymets, prof. Vasyl Gulay, kandydat nauk historycznych Liubomyr Khakhula z Uniwersytetu Narodowego „Politechniki Lwowskiej”, oraz zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej - gen. bryg. Maciej Klisz.

Prelegenci z Polski i Ukrainy w swoich wystąpieniach dokonali wnikliwej diagnozy obecnego stanu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO na przykładzie województwa lubelskiego (głównie powiatu chełmskiego), najważniejszych zagrożeń militarnych i niemilitarnych oraz wskazali proponowane sposoby przeciwdziałania im przy współdziałaniu SZ RP, Straży Granicznej, Policji i innych służb.

Konferencja z uwagi na bezpieczeństwo jej uczestników przebiegała w systemie hybrydowym, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Tomek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe