NOWA elektryczna linia nr 46 w ofercie przewozowej komunikacji miejskiej w Lublinie już w grudniu

  • 18.11.2021, 18:43
  • Paulina Beczek
NOWA elektryczna linia nr 46 w ofercie przewozowej komunikacji miejskiej…
W kontekście oddania do użytkowania wyremontowanych Al. Racławickich i naszych badań, jednocześnie odpowiadając na potrzeby przewozowe mieszkańców Lublina, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie informuje, że w II połowie grudnia br. na ulicach miasta pojawi się zupełnie nowa linia nr 46, która będzie w pełni obsługiwana przez ekologiczne i zeroemisyjne autobusy elektryczne marki Solaris. Postulat utworzenia nowego, szybkiego połączenia – linii nr 46 już w 2015 roku był tematem poruszanym w ramach szerokich konsultacji, prowadzonych w poszczególnych dzielnicach miasta. Potrzebę utworzenia takiego połączenia zgłaszały Rady Dzielnicy, Miejscy Radni jak i mieszkańcy dzielnic – szczególnie Czechowa i Czubów.

Głównym celem uruchomienia nowej linii nr 46, ma być zapewnienie szybkiego połączenia południowych i  północnych dzielnic mieszkaniowych Lublina (Czuby, Węglin i Czechów), skrajem Śródmieścia, z wykorzystaniem nowej infrastruktury komunikacyjno-drogowej oraz nowopowstałych węzłów/pętli przesiadkowych przy ul. Wróblej i ul. Choiny. Takie rozwiązanie usprawni obsługę komunikacją w ww. ciągu, zapewniając szybki dojazd z dużych i ciągle intensywnie rozbudowujących się dzielnic mieszkaniowych Lublina m.in. do ośrodków akademickich i szkolnych oraz centrum.

Przeprowadzone przez ZTM w Lublinie analizy danych punktowych potoków pasażerskich zebranych na Czubach i na Czechowie, potwierdziły zasadność uruchomienia nowego, szybkiego połączenia. Największe potoki pasażerskie w relacji Czuby – Czechów wykazano w okresach szczytowych. Stąd też w pierwszym etapie chcemy, aby zapewnienie obsługi komunikacyjnej nową relacją odbywało się w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Będziemy obserwować rozwój tej linii, a ma ona wszelkie predyspozycje, aby stać się w przyszłości trzonem – tzw. „kręgosłupem” komunikacyjnym miasta, czyli jedną z głównych linii.

Przy opracowaniu trasy brano pod uwagę tzw. sypialnie miasta czyli szerokie kompleksy mieszkaniowe i osiedla zlokalizowane od Jana Pawła II, LSM, Czuby po „sypialnie” Czechowa. W jej przebieg włączono również nową pętlę przy ul. Wróblej – jako pierwszy element jej uruchomienia.

Trasa linii nr 46 będzie przebiegać następująco:

Pętla przy ul. Wróblej – al. Kraśnicka – Jana Pawła II – Filaretów – Głęboka – Sowińskiego – Poniatowskiego – Smorawińskiego – Kompozytorów Polskich – Elsnera – Choiny – pętla przy ul. Choiny

Tak zaplanowana trasa poza oczywistym aspektem szybkiego połączenia dzielnic Czechowa - Czuby i Węglin przez centrum, da także możliwość pozostawienia auta podlubelskim pasażerom na parkingu typu Park&Ride zlokalizowanym na pętli przy ul. Choiny czy węźle przesiadkowym przy ul. Wróblej i umożliwi dalszą podróż komunikacją miejską.

Paulina Beczek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe