Światowy Dzień Filozofii

  • 18.11.2021, 12:28
  • Źródło: lublin.eu
Światowy Dzień Filozofii
Hygge, Lagom, Feng shui… księgarnie pełne są poradników mówiących, jak dobrze żyć. Zapotrzebowanie na rady dotyczące życiowych wyborów jest duże, a w historii filozofii znajdziemy ich sporo. Niejednego kusi powoływanie się na filozofów, chociaż oni sami nie zawsze wcielali w życie własne wskazówki. To właśnie poszukiwanie recepty na dobre życie będzie myślą przewodnią zbliżającego się Światowego Dnia Filozofii.

Nie będziemy radzić ani namawiać do cnotliwego czy hedonistycznego stylu życia – będziemy pokazywać różnoraką optykę patrzenia, jak podczas zabawy kalejdoskopem. Filozoficzne doktryny i poglądy na ludzkie życie są trochę jak wielobarwne szkła optycznej zabawki. Elementy, z których zbudowany jest obraz, powielane są przy kolejnym ruchu, ale zmieniają swoje położenie. Analizując filozoficzną tradycję kategorii dobrego życia, odwołujemy się do jej stałych elementów: relacji człowieka do Natury, stosunku do własnego ciała, „Ja” a/i Drugi człowiek.
Joanna Jawiczuk, Dyrektorka Programowa

W tegorocznym programie Dnia Filozofii znajdą się warsztaty, spotkania, panele dyskusyjne dla  uczestników i uczestniczek w każdym wieku. Poszukamy szczęścia wśród natury dzięki warsztatom „Kąpiel leśna” Joanny Ciepielewskiej, zastanowimy się też nad tym,  jak posiadając mniej, czuć się szczęśliwszym (Monika Czapka, dr. Marcinem Rządeczka), zaś Aldona Gumienniak i dr hab. Marcin Krawczyk odsłonią tajniki somaestetyki. Dobre życie to także równowaga – i właśnie równowagi szukać będą uczestnicy warsztatów jogi Beaty Passini. Chętni wraz z Dorotą Monkiewicz-Cybulską poćwiczą dobre patrzenie, zaś z Joanną Jawiczuk poszukają tego, co najważniejsze.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, więc nie mogło zabraknąć filozofa wśród pisarzy s-f – porozmawia o tym z zaproszonymi gośćmi dr hab. Andrzej Łukasik. Dr hab. Andrzej Kapusta spojrzy na filozofię z perspektywy terapeutycznej, a dr Justyna Rymkiewicz z punktu widzenia filmu.  W programie znalazły się również propozycje dla młodszych myślicieli: dział „Warsztaty z bajką filozoficzną” (Alina Januszczyk, Monika Trypuz).

Pamiętając o tym, że nie ma jednej recepty, a dystans i poczucie humoru to doskonałe narzędzie zmiany optyki, organizatorzy zapraszają na wydarzenie finałowe: improwizację teatralną grupy Poławiacze Pereł. Uczestnicy wraz z aktorami będą współtworzyć opowieść. 

PROGRAM WYDARZENIA

Organizatorzy:

  • Fundacja Heuresis
  • Dom Słów
  • Międzynarodowe Szkoły Paderewski
  • Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
Źródło: lublin.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe