Muzyka Fryderyka Chopina na obchodach Święta Niepodległości na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju

  • 08.11.2021, 18:00
  • Paulina Beczek
Muzyka Fryderyka Chopina na obchodach Święta Niepodległości na Wystawie…
11 listopada 2021 r. w Pawilonie Polski na Expo 2020 w Dubaju odbędą się obchody Święta Niepodległości. Najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysty, wieczorny koncert z muzyką Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.

Na scenie amfiteatru Dubai Millenium wystąpi Martín García García, zdobywca III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Za organizację wydarzeń w ramach obchodów Święta Niepodległości oraz całego udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Partnerem Strategicznym Pawilonu Polski na Expo 2020 oraz Mecenasem projektu „Chopin na Expo 2020 Dubai” jest PKN ORLEN.

  • Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Filharmonia Narodowa są Partnerami Merytorycznymi udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.

  • 11 listopada o g. 19:30 w ramach obchodów Święta Niepodległości odbędzie się uroczysty koncert muzyki polskiej. Do udziału w wydarzeniu uprawnia bilet na Wystawę Światową Expo 2020 Dubai.

  • W Pawilonie Polski, który jest miejscem naszej prezentacji w Dubaju, muzyki Fryderyka Chopina można słuchać trzy razy dziennie. Przez 7 dni w tygodniu specjalnie dla gości Wystawy Światowej przygotowano cykl recitali wykonywanych przez polskich pianistów, którzy prezentują utwory Fryderyka Chopina.

Uroczysty koncert laureata Konkursu Chopinowskiego na Expo 2020 w Dubaju

 - Promocja polskiej kultury, obok nawiązywania nowych kontaktów gospodarczych w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki, jest priorytetem naszej obecności na Expo 2020 w Dubaju. Wystawa Światowa to wydarzenie globalne, a Fryderyk Chopin i jego muzyka to fenomen o zasięgu międzynarodowym. Szczególną okazją do prezentacji dorobku genialnego kompozytora będą obchody Święta Niepodległości. Jego uroczystą kulminacją będzie wieczorny koncert, w którym wystąpi podziwiany niedawno przez warszawską publiczność Martín García García oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej. Jestem przekonany o tym, że będzie to poruszające wydarzenie i że słuchacze z różnych stron świata doświadczą, w jaki sposób muzyka Fryderyka Chopina oddaje hasło Expo – Connecting minds, creating the future - komentuje Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 Dubai, Adrian Malinowski.

Na scenie Dubai Millenium Amfitheatre wystąpi Martín García García, zdobywca III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego, a także nagrody Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki – dyrygenta i Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej. W programie koncertu znalazła się Uwertura do opery „Paria” Stanisława Moniuszki. To jedno z najlepszych dzieł orkiestrowych tego wybitnego kompozytora oraz ostatnie, które zdążył ukończyć. Libretto oparto na motywach tragedii Casimira Delavigne'a, a jego autorem był Jan Chęciński. Kulminacją uroczystego wieczoru będzie Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Repertuar dopełni Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza, która składa się z czterech części i swoje prawykonanie miała w 1897 roku w Berlinie.

- Światowa Wystawa Expo w Dubaju to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego roku. To również doskonała okazja do zaprezentowania Polski i potencjału polskich firm. PKN ORLEN jest Partnerem Strategicznym Pawilonu Polski oraz mecenasem projektu „Chopin na Expo 2020”, którego najważniejszym wydarzeniem będzie koncert z muzyką Fryderyka Chopina. Jako największa polska firma, a także lider transformacji energetycznej w Europie Centralnej, konsekwentnie wzmacniamy globalną rozpoznawalność naszej marki i promujemy polską kulturę - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

- Cieszymy się, że Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Maestro Andrzeja Boreyki będzie mogła wystąpić w ramach polskiej ekspozycji na wystawie światowej Expo 2020 w Dubaju. Filharmonia Narodowa od samego początku jest domem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który przez niemal sto lat istnienia stał się jednym z oczywistych skojarzeń z Fryderykiem Chopinem i Polską na świecie. Z radością myślimy o artystycznej podróży do Dubaju i koncercie z Martínem García García – mówi Wojciech Nowak Dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Wydarzeniem, które poprzedzi wieczorny koncert, będzie uroczyste wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. Zaplanowano je na godz. 15:00 w Pawilonie Polski. Nieco później, bo o 15:20 poloneza wykonają gospodarze Pawilonu Polski wraz z gośćmi.

Projekt „Chopin na Expo 2020 Dubai”

Oprócz organizacji uroczystego koncertu z okazji Święta Niepodległości, od początku Expo 2020 w Dubaju muzyka Fryderyka Chopina stale wybrzmiewa w Pawilonie Polski. Trzy razy dziennie przez 7 dni w tygodniu młodzi polscy pianiści grają mini recitale chopinowskie złożone z największych dzieł naszego kompozytora. Recitale pianistyczne odbywają się w Pawilonie Polski o stałych porach: 16:00, 18:30 i 21:00. Od początku Wystawy odbyło się już ponad 120 koncertów.

- Bardzo cieszymy się, że w miejscu, w którym spotyka się cały świat, Polskę reprezentuje muzyka Fryderyka Chopina, bez wątpienia najbardziej znanego polskiego kompozytora. Występ laureata XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego w dniu naszego święta narodowego skłania do pozytywnej refleksji na temat dobrej pozycji polskiej kultury na świecie. Konkurs oglądały dziesiątki milinów ludzi z całego globu, jesteśmy przekonani, że także jego epilog na Expo spotka się z dużym i pozytywnym rezonansem – mówi rzecznik prasowy Instytutu Chopina Aleksander Laskowski.

Muzyka i postać Fryderyka Chopina są obecne na Wystawach Światowych z udziałem Polski od lat. Na Expo 2010 w Szanghaju zaprezentowano dwa unikalne projekty. Jednym z nich był balet „Chopin – artysta romantyczny”, który nawiązał do losów i przeżyć wielkiego polskiego romantyka. Powstał z inspiracji dyrektora Teatru Wielkiego Waldemara Dąbrowskiego, twórcą spektaklu był wybitny francuski baletmistrz Patrice Bart z Opery Paryskiej, a libretto zostało napisane przez Antoniego Liberę. Na Expo w Szanghaju światową premierę miał też projekt „5 fortepianów”. Pięcioro polskich pianistów: Katarzyna Borek, Joanna Duda, Sławomir Jaskułke, Paweł Kaczmarczyk i Piotr Wyleżoł zaprezentowało własne interpretacje wybranych utworów Fryderyka Chopina. Z kolei na Expo 2015 w Mediolanie muzyka Chopina rozbrzmiewała na codziennych recitalach pianistycznych. Najważniejszym wydarzeniem był koncert galowy, który odbył się w 13 września 2015 r. w Dzień Polski. W Teatrze Auditorium di Milano Findazione Cariplo publiczność wysłuchała Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w wykonaniu Szymona Nehringa i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Występ odbył się na niecały miesiąc przed XVII Konkursem Chopinowskim.

Konkursy Chopinowskie sceną światowej pianistyki

W październiku 2021 roku odbył się XVIII Konkurs Chopinowski, który podobnie jak Expo 2020, został przełożony o rok z powodu pandemii COVID-19. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało tym razem główną nagrodę pianiście z Kanady - Bruce'owi Liu. W przesłuchaniach XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wzięło udział 87 pianistów z 17 krajów. W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina: dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21. W ciągu 15 dni przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego pianiści zaprezentowali łącznie niemal 2000 interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina. Rekordowa była również liczba zgłoszeń – aż 500 pianistów zgłosiło chęć udziału w tym prestiżowym wydarzeniu.

Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w 1927 roku z inicjatywy polskiego pianisty prof. Jerzego Żurawlewa. Wśród słynnych jurorów Konkursów Chopinowskich na przestrzeni lat byli wybitni polscy kompozytorzy tacy jak: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski.

Paulina Beczek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe