Otwarcie największego we wschodniej Polsce tunelu aerodynamicznego z żużlowcami Motoru Lublin

  • 05.11.2021, 10:03 (aktualizacja 06.11.2021, 09:32)
  • Tomek
Otwarcie największego we wschodniej Polsce tunelu aerodynamicznego z żużlowcami…
Podczas uroczystości otwarcia tunelu aerodynamicznego w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej zostały rozegrane mini zawody z udziałem zawodników Motoru Lublin – Jarosława Hampela oraz Mateusza Cierniaka, którzy zostali Drużynowymi Wicemistrzami Polski w sezonie 2021. Zawodnicy optymalizowali swoją sylwetką parametry aerodynamiczne, które decydują o rozwijanej prędkości i sukcesie na mecie.

Motor Lublin od lat współpracuje z Politechniką Lubelską. Celem współpracy jest ciągłe szukanie optymalnych rozwiązań oraz podnoszenie wiedzy na temat sportów motorowych. 

Laboratorium aerodynamiki doświadczalnej Politechniki Lubelskiej jest częścią Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. W ramach zrealizowanej inwestycji o budżecie około 4,5 mln zł, został zbudowany największy we wschodniej Polsce tunel aerodynamiczny o obiegu zamkniętym, który umożliwia prowadzenie prac badawczych związanych z lotnictwem, motoryzacją, energetyką wiatrową, budownictwem i sportem.

Tunel aerodynamiczny jest miejscem do przetestowania kluczowych charakterystyk z punktu widzenia sukcesu sportowego. W takich dyscyplinach jak: skoki narciarskie, narciarstwo, bobsleje, sporty motorowe czy kolarstwo, gdzie siły aerodynamiczne działają w sposób szczególny na zawodników, analizie aerodynamicznej można poddać sprzęt zawodników oraz odpowiednie ułożenie sylwetki ciała podczas zawodów.

 

Tomek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe