Niezwykłe forty Twierdzy Brześć…

  • 27.10.2021, 17:00
  • Tomek
Niezwykłe forty Twierdzy Brześć…
Twierdza Brześć, z jej znajdującymi się na terenie Białorusi i Polski fortami, to intrygujące miejsce o walorach historycznych i kulturalnych. Polska wraz z Białorusią przywracają temu transgranicznemu obiektowi należne znaczenie.

Twierdza Brzeska, znajduje się na terenie białoruskiego Brześcia i polskiego Terespola. To położenie sprawia, że możemy wspólnie odkrywać historię tego miejsca i traktować je jako wspólne dziedzictwo kulturowe. Staje się to prostsze dzięki projektowi pn. „Opracowanie nowej trasy rowerowej wraz z aplikacją mobilną "Velo Fort" wzdłuż fortów Twierdzy Brześć” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Jednym z głównych działań w projekcie będzie utworzenie trasy rowerowej przebiegającej obok fortów wraz z aplikacją mobilną. Białoruski partner od ponad 3 lat prowadzi badania terenowe i archiwalne dotyczące fortów Twierdzy Brzeskiej. Zebrane materiały, uzupełnione o te pozyskane w wyniku kwerendy przeprowadzonej w ramach niniejszego projektu posłużą do stworzenia wspomnianej aplikacji „Velo Fort”. Aplikacja mobilna obejmie 10 fortyfikacji na Białorusi i w Polsce. Wśród nich znajdują się zarówno atrakcje muzealne: „V Fort” Zespołu Pamięci „Brzeska Twierdza-Bohater”, jak i Koszary Obronne „K-O” w Terespolu, a także forty, które nie są obecnie włączone do turystycznego zwiedzania. Dla wygody użytkowników aplikacja zostanie uzupełniona o informacje o infrastrukturze i usługach turystycznych. Na terenie obu krajów zachowały się autentyczne fortyfikacje z XIX wieku, które są ciekawymi miejscami turystycznymi. Dostępna w trzech językach aplikacja sprawi, że dotrze ona do szerokiego grona odbiorców.

Dofinansowanie z UE: ok. 51 tys. euro (blisko 90% wartości całego przedsięwzięcia)

Lider projektu: Lokalny Fundusz Charytatywny "Fundusz Rozwoju Twierdzy Brześć" (BY)

Partner: Fundacja Instytut Kultury Cyfrowej (PL)

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

https://pbu2020.eu/pl/projects2020/522

Tomek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe