W szpitalu przy al. Kraśnickiej wkrótce powstanie nowa pracownia tomografii

  • 20.10.2021, 09:19
  • Tomek
W szpitalu przy al. Kraśnickiej wkrótce powstanie nowa pracownia tomografii…
Na początku przyszłego roku w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie planowane jest otwarcie nowej, trzeciej już, pracowni tomografii komputerowej. Będzie w niej pracować nowoczesny tomograf zapewniający wysoką jakość badań przy najniższej dawce promieniowania dla pacjenta. Inwestycja jest bardzo potrzebna, gdyż w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wykonuje się w ciągu miesiąca ponad 2 tys. badań z użyciem tomografu.

- Jeżeli dodamy do tego 400 badań w pracowni rezonansu magnetycznego i około 70 operacji wewnątrznaczyniowych wykonanych w ciągu miesiąca, to widać, że wykorzystujemy sprzęt w stopniu maksymalnym. Każdego roku przeprowadzamy w zakładzie łącznie ponad 80 tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej. Dlatego już wkrótce zwiększymy dostępność badań dla pacjentów i planujemy rozpocząć zapisy na badania w pracowni rezonansu magnetycznego w każdą sobotęmówi lek. Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wykonywane są badania niemal wszystkimi dostępnymi dziś metodami. Oprócz radiologii klasycznej, tomografii komputerowej czy wspomnianego rezonansu magnetycznego, wykonuje się też mammografię cyfrową i badania ultrasonograficzne. Z kolei w pracowni radiologii zabiegowej przeprowadza się procedury zarówno diagnostyczne jak i lecznicze. Zakład, jako pierwszy ośrodek na Lubelszczyźnie, przeprowadził operację trombektomii mechanicznej u pacjenta z ostrym, niedokrwiennym udarem mózgu, polegającą na udrożnieniu tętnicy mózgu, zamkniętej przez zator.

Poza zabiegami wewnątrznaczyniowymi, w zakładzie przeprowadza się także procedury nienaczyniowe np. w przypadku zamknięcia przez proces nowotworowy drogi odpływu żółci do przewodu pokarmowego, operacje układu moczowego czy przezskórne biopsje narządowe (pobranie materiału do badań histopatologicznych przez nakłucie).

- Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, wykonujących nowatorską operację embolizacji tętnic sterczowych u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty. Warto podkreślić, że jest to zabieg małoinwazyjny, do jego wykonania wystarcza tylko niewielkie nacięcie skóry, przez które wprowadzane są do wnętrza naczyń krwionośnych specjalistyczne narzędzia. Przebieg operacji jest kontrolowany dzięki aparaturze rentgenowskiejmówi lek. Maciej Mazgaj.

Embolizacja oznacza zamknięcie światła naczyń krwionośnych. Procedura ma na celu ograniczyć dopływ krwi do prostaty, dzięki czemu komórki tego narządu sukcesywnie obumierają. W wyniku tego pojawia się efekt bliznowacenia, co w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego, a tym samym znosi objawy jego przerostu.

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej szpitala przy al. Kraśnickiej jest również jednym z nielicznych ośrodków diagnostycznych, w którym wykonywane są, przy współpracy z lekarzami oddziału kardiologii, specjalistyczne badania serca za pomocą rezonansu magnetycznego.

Rozwija się tu także diagnostykę i leczenie chorób naczyń u pacjentów z niewydolnością nerek lub uczulonych na jodowe środki kontrastujące. Do oceny przepływu w naczyniach krwionośnych stosuje się bezkontrastowe sekwencje rezonansu magnetycznego, a operacje wewnątrznaczyniowe wykonuje się wykorzystując nieszkodliwy i nieobciążający nerek dwutlenek węgla.

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej zatrudnia 64 osoby, w tym 14 lekarzy specjalistów, 9 lekarzy rezydentów, 10 pielęgniarek i pielęgniarzy, 27 techników elektroradiologii oraz 4 osoby pracujące w rejestracji i sekretariacie.

Tomek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe