Październik w Teatrze Starym

  • 12.10.2021, 12:01
  • Źródło: Teatr Stary w Lublinie
Październik w Teatrze Starym
Na scenie Teatru Starego ponownie pojawi się "Czarny mnich z Janem Peszkiem. To spektakl na podstawie opowiadania Antoniego Czechowa pt. „Czarny mnich” w tłumaczeniu Danuty Kułakowskiej. Październik w Teatrze Starym będzie obfitował także w wiele innych wartych uwagi wydarzeń.

"CZARNY MNICH"
TEATR STARY W LUBLINIE
PONIEDZIAŁEK 18.10 / 18.00
ŚRODA 20.10 / 18.00, 20.00
CZWARTEK 21.10 / 18.00, 20.00

Spektakl na podstawie opowiadania Antoniego Czechowa pt. „Czarny mnich” w tłumaczeniu Danuty Kułakowskiej
adaptacja i reżyseria: Błażej Peszek
muzyka: Wojtek Kiwer
fotosy: Mirosław Mróz
występują: Katarzyna Krzanowska, Błażej Peszek, Jan Peszek

Bohaterem opowiadania jest młody magister, dobrze zapowiadający się uczony Andrej Wasilicz Kowrin spędzający wiosnę i lato w Borisowce, posiadłości swojej przyjaciółki Tani i jej ojca Jegora Siemonowicza. Wszyscy są tu szczęśliwi: stary liczy na małżeństwo młodych, Tania podkochuje się w Andreju, Andrej uczy się i dużo czyta. Dręczy go jednak pewna ezoteryczna legenda o mnichu, którego miraż wędruje przez pustynię, okrąża całą ziemię, jego obraz odbija się nawet w kosmicznej pustce. Próbując ją zrozumieć, doczeka się nocnej wizyty starego mnicha, będzie z nim prowadził rozmowy o nieśmiertelności i sławie, sensie życia i docieraniu do prawdy. Mnich oznajmi mu, że jest wybrańcem, geniuszem, który odmieni świadomość ludzi.

 

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO
"BACH"
ŚRODA 13.10 / 18.00

Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Znakomity polski pianista, wsławiony m.in. autorskimi interpretacjami muzyki Chopina, zaprezentuje nowy program oparty na kompozycjach Jana Sebastiana Bacha. Tym razem Andrzej Jagodziński podjął wyzwanie przełożenia bachowskiej polifonii na język jazzu, a rezultaty są porywające. Mistrzowi towarzyszą muzycy od lat współtworzący jego trio: Adam Cegielski (bas) i Czesław Bartkowski (perkusja). To będzie koncert wielkich uniesień i głębokiej zadumy.

THE MET: LIVE IN HD TERENCE BLANCHARD
"W MOICH KOŚCIACH OGIEŃ"
SOBOTA 23.10 / 18.55

[PRAPREMIERA MET]
Libretto: Kasi Lemmons
przybliżony czas trwania: 2h 55, z przerwą
obsada: Will Liverman (Charles), Angel Blue (Przeznaczenie/Samotność/Greta), Latonia Moore (Billie) Yannick Nézet-Séguin (dyrygent), James Robinson (reżyseria), Camille A. Brown (reżyseria), Allen Moyer (scenografia), Paul Tazewell (kostiumy), Christopher Akerlind (światło), Greg Emetaz (projekcje), Camille A. Brown (choreografia), Eric Woolsey (zdjęcie w tle)

Dyrektor muzyczny nowojorskiej opery Yannick Nézet-Séguin oraz Terence Blanchard, zdobywca nagrody Grammy, muzyk jazzowy i kompozytor, po raz pierwszy łączą siły w adaptacji wspomnień amerykańskiego dziennikarza i prezentera stacji Black News Channel Charlesa M. Blowa.

Debiut operowy Blancharda zabierze nas w przejmującą podróż, w której towarzyszyć nam będzie młody, czarnoskóry człowiek, próbujący przezwyciężyć traumy i trudy życia. Autorką libretta jest Kasi Lemmons, produkcję współreżyserują twórcy najnowszej adaptacji Porgy i Bess braci Gershwinów – James Robinson i Camille A. Brown. W Charlesa M. Blowa wcieli się wschodząca gwiazda międzynarodowej operowej sceny, baryton Will Liverman. Partnerować będą mu sopranistka Angel Blue w potrójnej roli Przeznaczenia, Samotności i Grety oraz Latonia Moore jako Billie.

FILMOWA NIEDZIELA
"FILONEK BEZOGONEK"
NIEDZIELA 17.10 / 17.00

kategoria wiekowa: 4+
Szwecja, 2020
czas trwania: 67’
wersja językowa: dubbing
reżyseria: Christian Ryltenius

Życie bez ogonka pełne jest wyzwań. Zwłaszcza w zupełnie obcym miejscu! Czy zagubiony Filonek odnajdzie się wśród obcych w wielkim mieście? Czy uda mu się zaprzyjaźnić z miejskimi kotami i bezpiecznie wrócić do ukochanej właścicielki? Z całą pewnością Filonek stanie się gwiazdą estrady, pomoże kociakom w tarapatach, pozna uroczą Maję i stanie oko w oko z gangiem psów. Z jakim skutkiem? Przekonajcie się sami!

BITWA O LITERATURĘ. W CIENIU
WTOREK 12.10 / 18.00

Goście: Monika Adamczyk-Garbowska, Sławomir Jacek Żurek
Prowadzący: Grażyna Lutosławska

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego. Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz Facebooku Teatru Starego

Z czym był związany rozkwit literatury żydowskiej na ziemiach polskich przed 1939 rokiem? Czym się charakteryzowała? W jakim języku była pisana? Dlaczego Ester Kreitman, siostra Israela Joszuy Singera i noblisty Isaaca Bashevisa Singera, nie mniej literacko utalentowana niż oni, dopiero teraz odnajduje właściwe jej miejsce w historii literatury? 

 

 

Źródło: Teatr Stary w Lublinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe