Czym różni się adwokat od radcy prawnego?

  • 22.09.2021, 10:02 (aktualizacja 22.09.2021, 10:38)
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Czym różni się adwokat od radcy prawnego?
Czasami w naszym życiu pojawiają się problemy natury prawnej, wówczas bywa nieoceniona pomoc odpowiedniej osoby, która specjalizuje się w rozwiązywaniu spraw np. na drodze sądowej. Zastanawiamy się wtedy czy ze swoimi problemami zwrócić się do radcy prawnego, czy może poprosić o pomoc adwokata. Z tego artykułu dowiesz się kiedy zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego oraz czym zajmują się osoby pracujące w tych zawodach.

Radca prawny — kim jest i czym się zajmuje?

Zawód radcy prawnego określa ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. To w niej znajdziemy opis uprawnień, jakie posiada przedstawiciel tego zawodu oraz zasady organizacji i działania samorządu radców prawnych. Ogólnie rzecz biorąc, ustawa mówi o tym, iż zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej. Według artykułu 6.1 rozdziału drugiego tejże ustawy:

Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.

Co więcej, radca prawny może sporządzać poświadczenia odpisów dokumentów (ze zgodnością z oryginałem), a swój zawód może wykonywać zarówno na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego jak i w spółce: cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej, jednak odbywa się to z zachowaniem szczególnych warunków np. wspólnikami, partnerami czy komplementariuszami muszą być m.in. radcowie prawni lub adwokaci, a przedmiotem działalności — świadczenie pomocy prawnej. Dodatkowo radca prawny już od 2015 roku może reprezentować pokrzywdzonych w charakterze obrońcy w sądzie, jednak nie może wówczas pozostawać w stosunku pracy.

Aby zostać radcą prawnym, należy m.in. ukończyć studia prawnicze i posiadać zdolność do czynności prawnych. Dodatkowo aplikacja radcowska zakończona egzaminem trwa 3 lata. Osoba, która chce wykonywać zawód radcy prawnego, musi zostać wpisana na specjalną listę. Wpisu dokonuje Okręgowa Izba Radców Prawnych. Co więcej, istnieje kilka wyjątków, dzięki którym nie trzeba zdawać egzaminu. Jednym z nich jest posiadanie tytułu profesora lub doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych.

Adwokat — kim jest i czym się zajmuje?

Analogicznie do zawodu radcy prawnego, zawód adwokata określa ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze. Tutaj również znajdziemy dokładną charakterystykę zawodu. Według artykułu 4.1. działu pierwszego tejże ustawy:

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Tak samo jak radca prawny, adwokat ma np. prawo sporządzać poświadczenia odpisów dokumentów ze zgodnością z oryginałem. Miejscem pracy adwokatów jest kancelaria adwokacka, zespół adwokacki lub spółka o charakterze cywilnym, jawnym, partnerskim, komandytowym lub komandytowo-akcyjnym, z zachowaniem podobnych warunków jak w przypadku radców prawnych (partnerami mogą być tylko m.in. adwokaci i radcy, a spółka może świadczyć tylko pomoc prawną).

Co więcej, prawo o adwokaturze określa również sytuacje, w których dana osoba nie może podejmować zawodu adwokata. Według art. 4b.1. działu pierwszego Prawa o adwokaturze, adwokat nie może podejmować zawodu jeżeli pozostaje w stosunku pracy (nie dotyczy pracowników naukowych), został uznany za niezdolnego do wykonywania zawodu (trwale), został ubezwłasnowolniony lub zawieszony.

Warto zaznaczyć, iż dopiero wpisanie na listę adwokatów uprawnia do posiadania statusu członka zespołu adwokackiego. Wykonywanie zawodu adwokata może odbywać się indywidualnie, w formie spółek lub w zespołach adwokackich. Każdy kandydat musi ukończyć studia (na kierunku prawo), odbyć praktykę i zdać egzamin. Z egzaminu zwolnieni są profesorowie oraz doktorzy habilitowani z dziedziny nauk prawnych.

Chcesz poznać szczegóły? Adwokat Lublin Małgorzata Wielgus zapewnia kompleksową pomoc prawną w wielu dziedzinach. Sprawdź jak to wygląda w praktyce!

Adwokat a radca prawny — różnice

Wiedząc już, na czym polega zawód radcy prawnego i adwokata, nie trudno zauważyć, iż obie profesje nie różnią się znacznie od siebie. Jedyną różnicą, jaką możemy wskazać, jest fakt, iż radcowie prawni mogą zostać zatrudnieni na umowę o pracę, jednak wówczas nie mogą oni pełnić funkcji obrońców w sprawach karnych i karnoskarbowych (z wyjątkiem pracowników naukowych).

Dlaczego więc rozróżniamy dwa zawody? Wszystko wynika z historycznych różnic w kompetencjach. Przed nowelizacją przepisów tylko adwokat mógł pełnić rolę obrońcy. Obecnie jednak radcy prawni tak samo jak adwokaci mogą reprezentować swoich klientów.

Dzisiaj między radcami prawnymi a adwokatami prawie nie ma różnicy. Profesje te są pokrewne, jednak radca prawny może być zatrudniony na podstawie odpowiedniej umowy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna), a adwokat wykonuje zawód indywidualnie lub w ramach spółki (w ramach umowy cywilnoprawnej).

Ciekawostka

  • W sądach radcę prawnego obowiązuje niebieski żabot, a adwokata zielony.
  • Coraz częściej mówi się o pomyśle połączenia profesji adwokata i radcy prawnego w jedną.
  • Polska jest jednym z niewielu krajów europy, gdzie obecny jest taki podział.

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Kiedy więc wybrać na swojego pełnomocnika radcę prawnego, a kiedy adwokata? Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pomimo tego, że na aplikacjach kierowanych do radców prawnych oraz tych, kierowanych do adwokatów kładzie się nacisk na występowanie w innych sprawach (adwokaci w sprawach karnych, radcy prawni -cywilnych i gospodarczych), każdy wykwalifikowany radca prawny lub adwokat może czuć się lepiej w innej dziedzinie. Warto więc kierować się opiniami klientów i doświadczeniem w danym zakresie zarówno radców jak i adwokatów.

Niemniej, oba te zawody znajdują się pod ochroną prawną oraz uprawniają ich posiadaczy do reprezentowania swoich klientów (zarówno osób fizycznych, prawnych jak i jednostek organizacyjnych) we wszystkich sądach i w każdego rodzaju sprawach. Jeżeli zwrócimy się o pomoc do cieszącej się zaufaniem kancelarii, możemy być spokojni o to, iż naszą sprawą zajmie się wykwalifikowana i wyspecjalizowana w danej dziedzinie osoba albo będzie to adwokat, albo radca prawny.

Prawnik a adwokat i radca prawny

Co ciekawe, każdy adwokat oraz radca prawny będzie prawnikiem, jednak nie każdy prawnik jest radcą prawnym lub adwokatem. Dlaczego? Prawnikiem możemy nazwać każdą osobę, która ukończyła studia prawnicze, ale niekoniecznie posiada tytuł radcy czy adwokata.

Będąc prawnikiem, bez tytułu adwokata lub radcy także można udzielać porad prawnych czy sporządzać umowy, jednak osoby takie nie są uprawnione do reprezentowania klientów w sądzie.

Co więcej, radcy i adwokaci mają obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej, który jest nieograniczony w czasie, podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dlatego właśnie ich klienci chronieni są szeregiem zasad i kodeksów.

Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas osoba prowadzi usługi, które spełniają całkowicie nasze oczekiwania.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe