Jak stworzyć stronę www przyjazną klientom?

  • 22.09.2021, 07:52
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Jak stworzyć stronę www przyjazną klientom?
Zastanawialiście się kiedyś, co dokładnie znaczy zdanie - strona przyjazna użytkownikowi? Jaki rodzaj strony internetowej mamy na myśli, stawiając takie pytanie? Pośród wszystkich rodzajów stron internetowych (platformy E-Commerce, blogi firmowe, strony korporacyjne itd) znajdziemy takie, które są przyjazne użytkownikom, klientom oraz takie, które tego wymogu nie spełniają. To oczywiste. W jaki jednak sposób można rozpoznać strony internetowe, które przyjazne nie są? Albo inaczej sformułujmy ostatnie pytanie. W jaki sposób rozpoznać strony przyjazne użytkownikowi, a co jeszcze ważniejsze w jaki sposób rozpoznać poziom tej przyjazności? Na to pytanie można udzielić bardzo szybkiej i skrótowej odpowiedzi. Przyjazna strona internetowa to taka, której współczynnik konwersji jest wysoki. Wyższy niż średnia w danej branży.

Strona internetowa przyjazna użytkownikowi, czyli właściwie jaka?

Można powiedzieć przez analogię, kierując się klasyczną definicją konia, że strona internetowa jaka jest każdy widzi. Czy stronę internetową rzeczywiście trzeba jakoś specjalnie badać, analizować, próbować rozumieć? Czy to nie jest jednak pewna przesada?

Tak, zdecydowanie tak! Strony należy poddawać audytom UX w sposób planowy, cykliczny, regularny, zorientowany na odkrycie konkretnych problemów. Bez badań nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, co tak naprawdę powoduje, że współczynnik konwersji jest niski, nie jesteśmy w stanie za jej pomocą skutecznie sprzedawać, czy pozyskiwać klientów. Możemy tylko gdybać, że jest nieprzyjazna. Ale może być przecież nieprzyjazna z tysiąca powodów.

Doświadczenie użytkownika (user experience) na stronie internetowej

Zacznijmy od najważniejszej kwestii. Tworzenia strony, w szczególności strony przyjaznej (np. sklepów internetowych) nie można rozpocząć bez uświadomienia sobie, że ma ona w pierwszej kolejności służyć jej użytkownikom, a w drugiej kolejności właścicielom biznesu. Mówiąc nieco inaczej, to od satysfakcji użytkowników stron internetowych zależy dziś powodzenie danego biznesu.

Projektowanie stron www jest dziś zorientowane na użytkownika (user-centered design). Tworzenia stron, w szczególności profesjonalnej strony www Lublin nie sposób sobie wyobrazić bez zrozumienia, że doświadczenie użytkowników ma kluczowe znaczenia dla powodzenia biznesu.

Przyjazna użytkownikowi strona, to strona, którą użytkownik postrzega jako wygodną, atrakcyjną, prostą, zrozumiałą. Po której nawiguje - porusza się - w sposób intuicyjny, bowiem jej projekt odpowiada jego oczekiwaniom, wyobrażeniom, doświadczeniom. Projektowanie strony internetowej zorientowanej na klientów, użytkowników polega przede wszystkim na zrozumieniu ich potrzeb, możliwości, oczekiwań, doświadczeń. Nie tylko na skutecznym przekazywaniu informacji (np. poprzez artykuły).

Przy czym nie chodzi o klasyczne "wydaje mi się", o gdybanie, o domysły i niczym nie poparte przeświadczenia, ale o przekonania budowane na bazie danych, wyników badań, wyników przeprowadzonych testów.

User Experience, czyli strona www i potrzeby jej użytkownika

Posłużmy się przykładem z życia, który każdy zna. Użytkownik strony klika w link w wyszukiwarce Google, zostaje przekierowany na stronę, ale jej czas ładowania jest tak wolny, że zaczyna się zastanawiać, czy nadal ma dostęp do internetu. Patrzy na ekran, a treści pojawiające się na stronie przypominają żółwie lub film odtwarzany w zwolnionym tempie.

Oto najprostszy, najbardziej zrozumiały i powszechny przykład negatywnych doświadczeń użytkownika. Przykład kiepskiego UX - user experience - doświadczenia, które zazwyczaj powoduje negatywne odczucia. To przez kiepskie UX czujemy się sfrustrowani i podirytowani, a jeśli sytuacja trwa dostatecznie długo porzucimy taką stronę i znajdziemy inną.

User na stronie www nie szuka tylko treści, informacji, opisów, czy zdjęć produktów. Współczesnemu użytkownikowi do szczęścia coraz częściej jest konieczne także poczucie, że korzysta z narzędzia (a strona zdecydowanie jest narzędziem) wygodnego, prostego, szybkiego, bezbłędnego, wydajnego.

Klient firmy, wchodząc na jej stronę, oczekuje jakości. A strona i sposób jej działania, nie tylko zamieszczone na niej artykuły, są dla niego dowodem na to, jakiego poziomu jakości może się spodziewać.

Użytkownicy witryny przenoszą swoje wrażenia, jakie nabyli sufrując po stronie na jej ofertę. Producent urządzeń mobilnych, który nie posiada mobilnej wersji strony, będzie postrzegany jako niepoważny, nieprofesjonalny, zacofany i - koniec końców - jako nieatrakcyjny!

Problem przyjazności, użyteczności strony www należy traktować jako ważny, a nawet bardzo ważny. Ważne jest nie tylko to, by nie ignorować perspektywy i doświadczeń osób odwiedzających stronę, ale by skorzystać z wiedzy, doświadczenia firm, dla których projektowanie oznacza przede wszystkim tworzenie strony www zorientowanej na potrzeby jej przyszłych klientów.

W jaki sposób poznać preferencje klientów, użytkowników?

Projektowanie strony www coraz częściej oznacza projektowanie bazujące na danych. Pochodzących z bardzo różnych źródeł. Firmy poznają swoich klientów najczęściej za pomocą ankiet internetowych, czy danych zbieranych za pomocą różnorodnych systemów analitycznych (np. HotJar). Jednak perspektywa klienta to coś więcej niż statystycznie powtarzające się zachowania.

Choć bardzo istotne, dane statystyczne pokazujące pewne trendy, powtarzalne zachowania, reakcje nie dają pełnego wglądu w przyczyny zachowania użytkowników. Nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego użytkownicy robią to, co robią i nie robią, tego, czego byśmy chcieli. Nie dają także odpowiedzi na pytanie o emocje, odczucia, myśli, jakie im towarzyszą w całym procesie.

Powtarzalność zachowań na pewno wskazuje problem. Ale ich przyczynę pozwalają poznać badania jakościowe. Projektowanie zorientowane na użytkownika jest dziś w dużym stopniu wspierane przez wyniki badań przeprowadzanych na gruncie UX Research. Szereg metod i technik (np. wywiady pogłębione, testy użyteczności, analizy eksperckie) pozwalają oprzeć projekt na solidnych podstawach, które poprawiają User Expierience i czynią stronę internetową bardziej przyjazną dla użytkowników.

Sprawa jest poważna, bowiem od tego jak bardzo strona jest / nie jest przyjazna zależy wynik finansowy firmy, jej pozycja rynkowa, jej konkurencyjność oraz możliwości rozwoju i szanse uzyskania przewag rynkowych. Bardzo dobrym miernikiem skuteczności osiągania tych celów biznesowych jest współczynnik konwersji.

UX design i współczynnik konwersji

Tworzenie strony internetowej powinno być zorientowane na użytkownika, ale nie można także zapominać o celach biznesowych, które są z doświadczeniami klientów powiązane. Mówiąc ściśle są to kwestie wzajemnie się warunkujące.

Strona www to nie tylko tekst, zawarte na niej informacje, czy funkcjonalności, ale także mechanizmy osiągania celów biznesowych, którymi mogą być sprzedaż, pozyskiwanie nowych kontrahentów, budowanie wizerunku, lojalności.

Skuteczność realizowania bardzo ogólnie oraz bardzo szczegółowo zdefiniowanych celów biznesowych można mierzyć za pomocą współczynnika konwersji. Miary określającej, jak wielu spośród wszystkich użytkowników strony wykonuje na niej działania zgodne z oczekiwaniami właścicieli biznesu. Działaniem może być zakup, skorzystanie z formularza kontaktowego, zapisanie się do newsletteru, pobranie pliku lub skorzystanie z funkcjonalności, oferowanej na stronie (np. kalkulatora, czy narzędzie do bookowania).

Wysokość współczynnika konwersji nie tylko świadczy o atrakcyjności oferty, produktu, usługi, czy contentu, narzędzia oferowanego na stronie, ale także o jakości samego projektu strony. UX design, UI design, badania UX, UX writing służą do badania, projektowania elementów, form, treści, funkcjonalności oraz procesów. A ich wspólnym mianownikiem jest oczywiście zapewnienie użytkownikom jak najlepszych doświadczeń.

Przyjazna strona, to strona, która została zaprojektowana, stworzona w oparciu o aktualne technologie, wzorce, wyniki badań. Poddana testom - już na najbardziej podstawowym etapie jej powstawania - będzie stroną przyjazną. Zapewniającą klientom firmy komfort użytkowania. Będzie stroną wpisującą się w ich oczekiwania, doświadczenia, przyzwyczajenia, możliwości poznawcze, behawioralne.

Kilka przykładów związku UX designu i konwersji

Strony dla dzieci muszą być projektowane z uwzględnieniem stadiów rozwojowych i możliwości dziecka w danym wieku. Strony dla seniorów - w szczególności aplikacje mobilne - muszą brać pod uwagę ograniczenia wynikające z wieku. Na przykład mniejszą sprawność motoryczną, problemy z pamięcią, koncentracją. Strony dla osób niedowidzących powinny być projektowane z myślą o zapewnienie jak największej czytelności contentu.

Użyteczność, funkcjonalność, dostępność strony internetowej jest zależna od pracy szeregu specjalistów zajmujących się User Experience w agencji UX. Wykorzystywanie w projektowaniu strony firmowej, sklepu internetowego, czy platformy B2B ich wiedzy, doświadczenia pozwala zwiększyć współczynnik konwersji. A to dla firmy zawsze oznacza bardziej skuteczne osiąganie celów biznesowych. Większą konkurencyjność, wyższą sprzedaż, szersze możliwości działania.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe