Wspomnienie ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r.

  • 07.09.2021, 11:30
  • Paulina Beczek
Wspomnienie ofiar bombardowania Lublina 9 września 1939 r. Edward Hartwig (1909-2003) Hotel Victoria przy ulicy Krakowskie Przedmieście w Lublinie
9 września mija 82. rocznica od najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemiecką Luftwaffe. Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk zaprasza do udziału w uroczystościach upamiętniających ofiary tego wydarzenia.

9 września 1939 r. miało miejsce największe i najbardziej niszczycielskie bombardowanie w historii Lublina. Zmasowany atak niemieckich bombowców obejmował głównie centrum miasta, ale dotknął także koszarów wojskowych przy al. Kraśnickiej. Zginęły setki mieszkańców Lublina, a infrastruktura została zniszczona lub poważnie uszkodzona. Bomby spadły również na lubelski Ratusz, gdzie życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja, który zginął na dziedzińcu ratuszowym. Pracowników Zarządu Miasta, poległych od bomb, na stanowisku pracy w Ratuszu, upamiętnia tablica pamiątkowa na jego ścianie, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali oni na cmentarzu przy ul. Unickiej. W wieku 36 lat, pod gruzami kamienicy przy ul. Kościuszki, zginął Józef Czechowicz – wybitny lubelski poeta, dziennikarz i radiowiec. Przedstawiciele miejskiego samorządu wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu co roku składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk zaprasza do udziału w uroczystościach upamiętniających ofiary tego wydarzenia w czwartek 9 września.

Program wydarzeń:

  • godz. 9.30 – uroczyste spotkanie pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza, na placu jego imienia,
  • godz. 10.30 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na Ratuszu,
  • godz. 11.00 – zapalenie zniczy na grobach poległych wówczas od bomb na cmentarzu przy ul. Unickiej.
Paulina Beczek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe