UMCS w Times Higher Education World University Ranking 2022

  • 02.09.2021, 13:30
  • Paulina Beczek
UMCS w Times Higher Education World University Ranking 2022
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie po raz pierwszy został sklasyfikowany w opublikowanej 2 września 2021 r. najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Ranking (THE WUR) 2022. UMCS uplasował się na 1201 pozycji rankingowej, a w ogólnym zestawieniu polskich uczelni wyższych uzyskał wysoką 9. pozycję spośród wszystkich 23 notowanych instytucji.

Ranking Times Higher Education WUR publikowany jest corocznie od 2010 roku. Jest to światowe zestawienie obejmujące w swej najnowszej edycji ponad 1600 podmiotów szkolnictwa wyższego o różnym profilu z 99 państw i terytoriów zależnych, co czyni go największym i najbardziej zróżnicowanym rankingiem uczelni wyższych na świecie. Tabela opiera się na 13 starannie skalibrowanych wskaźnikach, które mierzą efektywność instytucji w czterech obszarach: nauczanie, badania, transfer wiedzy i perspektywy międzynarodowe. Są to następujące kryteria: ilość przyznanych doktoratów względem tytułu licencjata, liczba przyznawanych doktoratów, reputacja nauczania, dochody instytucjonalne dla kadry akademickiej, liczba studentów w stosunku do liczby kadry akademickiej, liczba publikacji względem kadry akademickiej, przychody z badań dla kadry akademickiej, reputacja badawcza, wpływ cytowań, dochody przemysłu dla kadry akademickiej, procent międzynarodowej kadry, współautorstwo międzynarodowe, procent studentów zagranicznych.

W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 108 milionów cytowań w ponad 14,4 milionów publikacji naukowych i uwzględniono dane z ponad 2100 instytucji oraz odpowiedzi ankietowe od prawie 22 000 naukowców na całym świecie.

Szczególnym osiągnięciem jest to, że UMCS uzyskał wysokie noty we wskaźniku pod nazwą „badania”, który odnosi się do strategicznego obszaru działania uczelni. Pierwsze miejsce w rankingu zajął University of Oxford. Dwa pozostałe miejsca na podium należą do California Institute of Technology, Harvard University (Ex aequo) oraz Stanford University. Z uczelni polskich najlepiej, podobnie jak w poprzednich latach, wypadł Uniwersytet Jagielloński.

Pełne wyniki rankingu dostępne są na stronie: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings

 

Paulina Beczek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe