Laureaci Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury

  • 02.09.2021, 11:56
  • Paulina Beczek
Laureaci Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury
Przedstawiamy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Nagrody w czterech kategoriach oraz Nagrodę Specjalną otrzymały osoby i instytucje, które stale przyczyniają się do tworzenia bogatej i różnorodnej oferty kulturalnej naszego miasta i sprawiają, że Lublin jest dziś miejscem wyjątkowym na kulturalnej mapie Europy i świata.

 Lublin to miasto inspirujące, a lubelską kulturę cechuje wyjątkowy charakter, który decyduje o jej integrującym charakterze. Minione lata pokazały, że potencjał kultury w mieście jest ogromny i daje wiele możliwości jego wykorzystania do rozwoju w wymiarze zarówno osobistym, jak i wspólnotowym. Gratuluję wszystkim laureatom i życzę dalszych sukcesów artystycznych. Wasze zaangażowanie i inicjatywy twórcze kreują wizerunek Lublina, jako miasta kultury i stanowią o jego wyjątkowości, za co serdecznie dziękuję  mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2020 rok:

  • Nagrodę Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury otrzymał PKO Bank Polski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, Regionalny Oddział Detaliczny w Lublinie za znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Lublina, w szczególności za finansowe wsparcie działalności Teatru Starego w Lublinie, w tym premiery spektaklu „Kimberly Akimbo" oraz wielu innych działań włączających mieszkańców naszego miasta do aktywnego uczestnictwa w kulturze;
  • Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury trafiła do Wschodniej Fundacji Kultury „AKCENT" za wydanie antologii „Na pograniczu narodów i kultur. Polska  Europa  Ameryka" z okazji Jubileuszu 40-lecia Kwartalnika „AKCENT", organizację cyklu spotkań „Wernisaże literackie Akcentu" oraz konsekwentne promowanie, wspieranie i prezentację dzieł wybitnych twórców z dziedziny literatury, filozofii, muzyki, sztuk plastycznych i teatru;

  • Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin otrzymała malarka Pani Małgorzata Pawlak za dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej zaprezentowanej podczas ośmiu wystaw sztuki, uniwersalny przekaz oraz nieszablonowy i autorski styl malarski doceniony przyznaniem Grand Prix 13. edycji Konkursu Gepperta we Wrocławiu i Nagrodą Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne w kategorii „Obraz";

  • Nagrodę Miasta Lublin za Całokształt Działalności otrzymał Prof. Lechosław Lameński, historyk sztuki, krytyk, znawca polskiej sztuki współczesnej, wykładowca akademicki, redaktor działu plastyki i historii sztuki kwartalnika „Akcent", za wybitne dokonania w dziedzinie kultury, wieloletnią pracę twórczą, naukowo-badawczą, dydaktyczną i publicystyczną, konsekwentne i niestrudzone działania na rzecz popularyzacji dokonań lubelskiego środowiska artystycznego oraz bogaty i różnorodny dorobek naukowy i literacki, w tym stworzenie setek artykułów, recenzji, a także publikacji o kluczowym znaczeniu dla kultury i sztuki, takich jak: „Moi artyści, moje galerie. Teksty o sztuce XIX i XX wieku", „Stach z Warty. Szukalski i Szczep Rogate Serce", „Zatrzymani w kadrze. Eseje o współczesnych artystach lubelskich" i albumu „Szukalski;

  • W tym roku została również przyznana Nagroda Specjalna. Otrzymała ją Prof. Teresa Księska-Falger, pianistka, popularyzatorka muzyki, autorka wielu felietonów i recenzji muzycznych, inicjatorka i organizatorka najważniejszych lubelskich wydarzeń muzycznych, za wybitne dokonania w dziedzinie kultury, wieloletnią działalność muzyczną i pełną pasji pracę na rzecz upowszechniania muzyki, współtworzenie wielu ośrodków kultury w naszym mieście, konsekwentne budowanie w Lublinie przestrzeni dla muzyki klasycznej oraz organizację wielu wydarzeń muzycznych, w tym cyklu Harmonie Starego Miasta oraz realizowanego w tym roku po raz dziesiąty Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz  Czas i Dźwięk".

Nagrody zostaną wręczone 9 września podczas Sesji Rady Miasta Lublin.

Paulina Beczek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe