Renowacja zabytkowych fortyfikacji Łucka i Lublina

  • 27.08.2021, 16:32
  • Źródło: Redakcja Lubelska.tv
Renowacja zabytkowych fortyfikacji Łucka i Lublina
Odnowienie zabytkowych fortyfikacji Łucka i Lublina to główny cel realizowanego wspólnie przez oba miasta transgranicznego projektu unijnego, o łącznej wartości ponad 1,6 mln euro. W Lublinie nowe życie otrzyma Baszta Gotycka na Starym Mieście. Jako kolejny element projektu, powstanie również makieta dawnego Lublina. Działania po stronie partnera ukraińskiego skupiły się wokół renowacji Wieży Czartoryskich z murem obronnym oraz klasztoru Jezuitów.

– Lublin jest przykładem samorządu, dla którego promocja historycznego i kulturalnego dziedzictwa oraz współpraca międzynarodowa stanowią ważne elementy wykorzystywane w działaniach strategicznych Miasta. Od wielu lat jesteśmy prekursorem i liderem współpracy z Ukrainą. Wieloletnie wspólne działania inicjowane przez Miasto Lublin na tyle przygotowały miasta ukraińskie do samodzielnego pozyskania środków, że od kilku lat to Lublin zapraszany jest do partnerstwa w projektach realizowanych głównie przez Łuck, Równe czy Iwano-Frankiwsk. Tak właśnie stało się w przypadku projektu renowacji półokrągłej baszty gotyckiej, murów obronnych oraz działań towarzyszących. Miasto Łuck, które postanowiło pozyskać środki na renowację swojej atrakcji turystycznej, zaprosiło nas do współpracy projektowej. Jako, że inwestycje po obu stronach granicy powinny łączyć się tematycznie i służyć podobnym celom – z naszym pomysłem byliśmy idealnym kandydatem na partnera projektu. Kluczowym elementem transgranicznego projektu realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z Łuckiem jest renowacja Baszty Gotyckiej. Projekt pozwoli gruntownie poprawić stan techniczny tego zabytku oraz dostosować jego infrastrukturę do realizacji działań turystyczno-edukacyjnych. Kolejnym etapem jest stworzenie z brązu makiety urbanistycznej Wzgórza Zamkowego. Dodatkowo, jako komponent nieinwestycyjny organizujemy Festiwal Legend Lubelskich, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Lublinie – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin.

 

– 25 lat doświadczeń współpracy Łucka i Lublina dało możliwość realizacji wielu ważnych inicjatyw. Wspólne projekty w dziedzinie poprawy jakości obsługi administracyjnej, ochrony przyrody czy współpracy naukowej i kulturalnej sprawiły, że nasze miasta się rozwijają i zacieśniły wspólne relacje. Realizowany aktualnie projekt, poprzez renowacje zabytków, tworzenie ciekawych przestrzeni wokół nich oraz promowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, podniesie atrakcyjność turystyczną i historyczną zarówno Lublina, jak i Łucka. Współpraca w ramach projektu pozwala również na nasz aktywny udział w Festiwalu Legend Lubelskich. Jest to druga edycja tego wydarzenia kulturalnego, na którym artyści z Łucka prezentują swoje prace. Ważne jest, aby w trudnych warunkach ograniczeń epidemiologicznych więzi pomiędzy miastami partnerskimi dalej się pogłębiały. I takie działania podejmujemy. Tydzień temu podpisano kolejną umowę o dofinansowanie następnego wspólnego projektu Łucka i Lublina, tym razem w zakresie turystyki – mówi Yurii Bezpiatko, Sekretarz Rady Miasta Łuck.

 

Baszta Gotycka wchodząca w skład fortyfikacji obronnych, usytuowana na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej, zbudowana jest z palonej cegły ceramicznej oraz opoki. W ramach prac budowlanych planuje się remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu, konserwację konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki oraz wykonanie instalacji odgromowej. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony będzie na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów. Prace te mają na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, a także uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania. Wszystkie prace związane z elementami historycznymi wykonane zostaną w oparciu o technologie zalecane w programie prac konserwatorskich. Zabytkowy obiekt po renowacji otrzyma także nową iluminację w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce. Umowa na wykonanie tych prac opiewa na kwotę ponad 850 tys. zł, a termin jej realizacji upływa 31 października br.

Źródło: Redakcja Lubelska.tv

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe