Ułatwienia dla lubelskich podatników

  • 27.08.2021, 11:14
  • Źródło: Lublin.eu
Ułatwienia dla lubelskich podatników Lublin.eu
Odbiór decyzji podatkowej bez wychodzenia z domu, SMS-owe lub e-mailowe przypomnienie o płatnościach, a do tego wygodna platforma informacyjno-płatnicza – to propozycje elektronicznych udogodnień dla mieszkańców uiszczających należności i zobowiązania z tytułu podatków lokalnych.

– Mieszkańcy Lublina, którzy płacą lokalne podatki, mogą korzystać z rozwiązań ułatwiających załatwienie formalności związanych z obsługą z tego tytułu. Wymiar podatków na 2022 rok rozpoczyna się styczniu, jednak już teraz, wykorzystując jeszcze okres wakacyjny, warto złożyć wniosek o doręczanie pism urzędowych, w tym decyzji podatkowej, elektronicznie – mówi Anna Chmielewska, Dyrektor Wydziału Podatków Urzędu Miasta Lublin.

Przypominamy również, że decyzję podatkową z Urzędu Miasta Lublin, a także wiele innych pism urzędowych można odebrać bez wychodzenia z domu – elektronicznie za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Aby otrzymywać decyzje w sprawach podatku od nieruchomości, rolnego lub leśnego oraz inne pisma z urzędu poprzez ePUAP, trzeba posiadać Profil Zaufany (podpis elektroniczny nieodpłatny) lub kwalifikowany podpis elektroniczny (podpis płatny) oraz przesłać elektronicznie wniosek o doręczanie pism elektronicznie (przez ePUAP lub portal rządowy Mój Gov). W tym celu można skorzystać z usługi: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Instrukcja założenia Profilu Zaufanego znajduje się na stronie gov.pl.

Podatnicy podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych, mają możliwość otrzymania informacji o niezapłaconej racie podatku SMS-em lub e-mailem. Zapłata zaległości po otrzymaniu powiadomienia, a przed pisemnym upomnieniem, chroni przed koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. By odbiór takiego powiadomienie był możliwy, konieczne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie. Wypełniony druk zgody można przesłać pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin albo złożyć w jednym z  Biur Obsługi Mieszkańców: przy ul. Wieniawskiej 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Kleeberga 12a, ul. Wolskiej 11. Zgoda przesłana mailem nie jest akceptowana.

Z kolei wpłat podatków i opłat można dokonywać za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Płatniczej – PLIP. Serwis PLIP zawiera aktualne informacje o zobowiązaniach z tytułu podatków i opłat wobec Gminy Lublin oraz pozwala uiścić należności w wygodny i szybki sposób. W ten sposób można płacić podatki od nieruchomości, rolny, leśny, od osób fizycznych i od środków transportowych, a także wnosić opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, z tytułu użytkowania wieczystego oraz najmu i dzierżawy. Ta e-usługa Urzędu Miasta Lublin dostępna jest dla osób fizycznych, legitymujących się numerem PESEL. Logowanie do Platformy Informacyjno-Płatniczej PLIP odbywa się przy pomocy profilu zaufanego.

Platforma Informacyjno-Płatnicza PLIP dla Miasta Lublin powstała w ramach projektu „E-rozrachunki, e-podatki, e-opłaty – wysoka jakość usług, kompetencje i elektronizacja administracji samorządowej” z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Źródło: Lublin.eu

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe