„Jak być dobrym przodkiem dla naszych dzieci?” Mieszkańcy Kraśnika wybrali trzy projekty, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na lokalne wyzwania środowiskowe i społeczne

  • 19.08.2021, 11:25
  • Łukasz Samol
„Jak być dobrym przodkiem dla naszych dzieci?” Mieszkańcy Kraśnika wybrali…
W Kraśniku zakończyły się międzypokoleniowe warsztaty online zorganizowane przez Fundację Veolia Polska. Pod hasłem „Jak być dobrym przodkiem dla naszych dzieci?” odbyła się seria sesji z udziałem mieszkańców miasta, w tym przedstawicieli wszystkich środowisk i samorządu, poświęcona wypracowaniu pomysłów na projekty odpowiadające na najpilniejsze wyzwania środowiskowe i społeczne z którymi mierzy się Kraśnik.

W międzypokoleniowych warsztatach uczestniczyło dwudziestu dziewięciu przedstawicieli Kraśnika, którzy są zaangażowani w życie miasta, aktywnie działają na co dzień i reprezentują różnorodne środowiska. W trakcie spotkań, spośród siedmiu propozycji wybrane zostały trzy projekty jako lokalne inicjatywy wychodzące naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców. Zostały one zaprezentowane gremium składającemu się z przedstawicieli Urzędu Miasta Kraśnika, Burmistrza Kraśnika oraz Fundacji Veolia Polska, będącej autorem projektu „Jak być dobrym przodkiem dla naszych dzieci?”. „Mali Eko-Mentorzy” to projekt obejmujący szereg edukacyjnych i angażujących zajęć dla dzieci z zakresu szeroko pojętej ekologii. Dzięki projektowi „Ogródki Miododajne”, mieszkańcy Kraśnika chcą zachęcać lokalną społeczność do zakładania przyjaznych dla pszczół ogrodów. Z kolei pomysł na „Edukacyjne Kosze do Segregacji Śmieci” zakłada konkurs na innowacyjne kosze do segregacji śmieci, które mają szansę stać się nową, kreatywną wizytówką miasta.

Wspieranie projektów dedykowanych społecznościom lokalnym i poprawie jakości ich życia
w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem, jest wpisane w ideę działalności Fundacji Veolia Polska. Tym razem zależało nam na stworzeniu platformy, która pomogłaby zaangażować i zintegrować wokół wspólnie zidentyfikowanych wyzwań przedstawicieli mieszkańców Kraśnika, wywodzących się z różnych środowisk i reprezentujących różne pokolenia. Naszym celem było wypracowanie pomysłów, które uwzględniałyby potrzeby wszystkich grup lokalnej społeczności
” – mówi Izabela Rakuć – Kochaniak, Prezes Zarządu Fundacji Veolia Polska.

Interaktywne warsztaty zostały zorganizowane w formule co-design, innowacyjnej metodzie polegającej na zaangażowaniu uczestników we współpracę w całym procesie – począwszy od zmapowania kluczowych wyzwań, po opracowanie propozycji rozwiązań.

Pomimo tego, że warsztaty odbywały się online, ich uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, otwartością, kreatywnością oraz imponującą znajomością trendów środowiskowych, co zaowocowało harmonijną współpracą międzypokoleniową” – mówi Grażyna Lejwoda- Ćwik, Sekretarz Miasta Kraśnik.

Wybrane projekty zakładają szeroką, międzysektorową współpracę partnerską z lokalnymi szkołami i ośrodkami akademickimi oraz spółdzielniami mieszkaniowymi, Urzędem Miasta, lokalnymi przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Swoje wsparcie w imieniu Grupy Veolia term wyraził Janusz Lewicki, Prezes Zarządu Spółki Veolia Wschód: „Gratulujemy wszystkim uczestnikom kreatywności i otwartości na działania związane z rozwojem Miasta. Jesteśmy przekonani, że wybrane projekty są doskonałym przykładem współpracy łączącej pokolenia. Te inicjatywy z pewnością przysłużą się zrównoważonemu rozwojowi Kraśnika.”

***

Veolia term, poprzez swoje spółki zależne. jest dostawcą ciepła systemowego dla klientów w 67 miastach w Polsce. Realizując założenia polityki zrównoważonego rozwoju grupy Veolia w Polsce, tworzy i wdraża rozwiązania efektywne energetycznie i optymalne dla środowiska i społeczności lokalnych. Veolia term wchodzi w skład grupy Veolia w Polsce od 2008 r. Grupę Veolia term tworzy 6 spółek: Veolia Północ, Veolia Szczytno, Veolia Wschód, Veolia Południe, Veolia Zachód oraz Veolia term. www.veoliaterm.pl

Grupa Veolia w Polsce od ponad 20 lat jest sprawdzonym partnerem miast i przemysłu na terenie całego kraju. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu oferuje innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb Klientów. Inwestując w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej, a także rozwijając działalność w zakresie efektywnego zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej zapewnia najwyższą jakość usług. Wpisując się w model gospodarki o obiegu zamkniętym tworzy i wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.

Grupa Veolia w Polsce zatrudnia 4 600 pracowników, których misją jest odnawianie zasobów świata. Prowadzi działalność w 123 miejscowościach, w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia Industry Polska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne. www.veolia.pl

Zobacz film

Łukasz Samol

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe