Do czego stosuje się opakowania termoformowane?

  • 28.07.2021, 21:57
  • artykuł partnera
 Do czego stosuje się opakowania termoformowane?
Termoformowanie to jedna z najpopularniejszych technologii produkcji opakowań dla wielu branż m.in. spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej, budowlanej, zabawkarskiej czy elektrotechnicznej. Na czym polega ten proces i dlaczego jest tak chętnie wykorzystywany przez przedsiębiorstwa? Sprawdź!

Tworzywa sztuczne wykorzystywane do termoformowania

Termoformowanie, w dużym skrócie, polega na podgrzaniu sztywnych folii z tworzywa sztucznego, do odpowiedniej temperatury zapewniającej jej elastyczność i wytłoczenie w niej pożądanego kształtu za pomocą maszyny nazywanej termoformierką. Wykorzystuje się do tego celu różne rodzaje tworzywa sztucznego m.in. PET (politereftalan etylenu), PP (polipropylen) i PS (polistyren).

Zalety termoformowania

Tworzywo sztuczne, z którego powstają opakowania termoformowane, jest odporne na działanie różnego rodzaju czynników mechanicznych i chemicznych. Plastikowe pojemniki doskonale zabezpieczają przechowywane w nich artykuły spożywcze oraz inne produkty przed zanieczyszczeniem, utratą kształtu, wyglądu lub właściwości. Tworzywo sztuczne, z którego powstają opakowania termoformowane, jest wytrzymałe, ale lekkie. Dzięki temu pojemniki są łatwe do magazynowania i transportowania nawet na duże odległości. Termoformowanie jest ciekawą alternatywą dla formowania wtryskowego. Zaletą tego procesu jest nie tylko stosunkowo niska cena, ale także możliwość masowej produkcji opakowań. Opakowania termoformowane są wykonane z materiałów podlegających recyklingowi. Po zużyciu i przetworzeniu mogą zostać ponownie wykorzystane. Dlatego tak ważna jest ich prawidłowa segregacja. Opakowania wykonane w technologii termoformowania mogą powstać z gotowych wzorów lub zostać zaprojektowane na zamówienie. Termoformowanie umożliwia rozpoczęcie produkcji na masową skalę. Dlatego z tego rozwiązania korzystają m.in. duże przedsiębiorstwa.

Opakowania wytwarzane w procesie termoformowania

Opakowania termoformowane cieszą się ogromną popularnością w branży spożywczej. Z politereftalanu etylenu, polipropylenu czy polistyrenu powstają m.in. opakowania cateringowe do zgrzewania, bez których w XXI wieku trudno wyobrazić sobie branżę gastronomiczną, pojemniki do lodów i nabiału, wytłoczki na produkty cukiernicze, wiaderka na przetwory i produkty sypkie, opakowania na owoce, jednorazowe kubki i wieczka wykorzystywane w restauracjach i kawiarniach oraz wiele innych produktów. Opakowania z tworzyw sztucznych nie tylko chronią żywność, ale są także ważnym źródłem przekazu marketingowego. Dlatego warto zadbać, aby były wykonane z trwałych i przyjaznych dla użytkownika i środowiska materiałów podlegających recyklingowi.

Ale opakowania termoformowane są popularne także w innych branżach. Z tworzywa sztucznego powstają m.in. palety transportowe dla części elektronicznych, blistry na ampułki i fiolki, wytłoczki do urządzeń elektrotechnicznych, wypraski stosowane w branży kosmetycznej, wytłoczki do gier planszowych oraz opakowania do części montażowych.

artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe