W jaki sposób odbywa się proces prania w profesjonalnej pralni?

  • 19.07.2021, 13:30
  • Źródło: Artykuł Partnera
W jaki sposób odbywa się proces prania w profesjonalnej pralni?
Punkty specjalizujące się w kompleksowym praniu i czyszczeniu odzieży działają w każdym większym mieście. Ich usługi cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych, jak i rozmaitych instytucji: restauracji, hoteli, szpitali, sanatoriów i innych placówek generujących duże ilości brudnej odzieży. Działanie profesjonalnej pralni jest zorganizowane w taki sposób, aby pracownicy mogli zająć się tekstyliami w błyskawicznym czasie. W pralniach przemysłowych działających na szeroką skalę szczególnie ważne jest dopasowanie odpowiednich maszyn. O tym, jak działają pralnie i jakie urządzenia muszą znaleźć się na ich wyposażeniu, przeczytasz w przygotowanym przez nas artykule.

Jak działają pralnie?

Zakłady, które oferują pranie wodne, do odświeżania tekstyliów stosują wodę i odpowiednio dobrane detergenty. Ogólnie rzecz ujmując, działanie każdej takiej pralni jest podzielone na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przyjęcie i sprawdzenie odzieży przez pracownika. Następnie odbywa się wstępne odplamienie i pozbycie się trudniejszych zabrudzeń. Kolejnym, zasadniczym etapem jest pranie z użyciem profesjonalnych środków chemicznych (w zależności od potrzeb mogą to być proszki, płyny, tabletki itp.). Następnie odbywa się suszenie oraz czynności wykańczające, tj. maglowanie i składanie. Aby wykonanie poszczególnych zadań było możliwe do zrealizowania w krótkim czasie, w pralni niezbędny jest oczywiście profesjonalny sprzęt. Podstawowym urządzeniem w każdej pralni wodnej jest pralnica przemysłowa. To duża, rozbudowana maszyna skonstruowana w taki sposób, aby mogła poradzić sobie z dużą ilością asortymentu tekstylnego i różnymi rodzajami plam. Najnowsze modele dysponują specjalistycznymi programami dopasowanymi do wielu rodzajów zabrudzeń, z którymi muszą się mierzyć. Nowoczesne pralki przemysłowe charakteryzują się dużą wydajnością i funkcjonalnością. Oferują użytkownikowi możliwość długotrwałej pracy, a najbardziej zaawansowane modele są w pełni zautomatyzowane. Park maszynowy pralni może być złożony z maszyn fabrycznie nowych lub urządzeń używanych. Wyposażenie pralni w sprzęt z drugiej ręki to dla właściciela możliwość ograniczenia wydatków na inwestycję (nowe maszyny pralnicze są bardzo drogie) bez konieczności rezygnowania z wysokich standardów. Pralki przemysłowe używane

można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Warto zaznaczyć, że zakup urządzeń używanych wcale nie wiąże się z koniecznością rezygnacji z jakości. Wszystkie maszyny pralnicze, które trafiają do ponownego obiegu, przechodzą przez profesjonalny serwis urządzeń pralniczych, a po dokonaniu przeglądu przez wykwalifikowanych fachowców są w pełni gotowe do dalszej pracy. Oprócz maszyn pralniczych niezbędnym elementem wyposażenia pralni wodnej są suszarki przemysłowe.

To sprzęt służący do usunięcia z wypranych tekstyliów resztek wilgoci. Wilgotną bieliznę umieszcza się w bębnie suszarki, a usuwanie pozostałości wody odbywa się z wykorzystaniem wymuszonego przepływu ciepłego powietrza. Opcjonalnie suszarki bębnowe mogą być wyposażone również w inne opcje, m.in. czujnik wilgotności służący do termostatycznego sterowania wilgotnością końcową czy funkcję schładzania bielizny po suszeniu wewnątrz bębna suszarki w celu zapobiegnięcia szokowi termicznemu mogącemu spowodować np. skurczenie tkaniny.

Nowe technologie w pralniach wodnych

Branża pralnicza intensywnie się rozwija. W celu usprawnienia przebiegu procesu technologicznego w pralniach stosuje się w nich szereg bardzo nowoczesnych rozwiązań. Jednym z tego typu usprawnień jest tunel suszący

. Jest to zaawansowane technicznie urządzenie zastępujące zwykłe suszarki bębnowe. Wyjęte po praniu tekstylia umieszcza się w specjalnej komorze, w której tkanina jest poddawana naprzemiennemu działaniu strumieni ciepłego i zimnego powietrza. Tuneli suszących można używać zaraz po wyjęciu odświeżonego asortymentu z pralki przemysłowej. Cykl usuwania resztek wilgoci w tunelu suszącym odbywa się znacznie szybciej. W porównaniu do standardowych suszarek przemysłowych takie urządzenia są bardziej funkcjonalne, ponieważ nadają się do wszystkich typów tkanin. Zakłady, które wzbogaciły się o suszarkę tunelową, mogą realizować większą ilość zleceń w krótszym czasie. Po takie rozwiązanie sięgają najczęściej duże pralnie wodne obsługujące klientów komercyjnych. Tunele suszące są przystosowane do pracy ciągłej, do czego nie zawsze nadają się zwykłe suszarki. Ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, iż umożliwiają realizowanie procesu suszenia z większą dokładnością.

Źródło: Artykuł Partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe