Poniedziałek, 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Historia niezwykłej kobiety w Teatrze Osterwy

  • 28.02.2018, 12:15
Historia niezwykłej kobiety w Teatrze Osterwy
„Hindełe, siostra Sztukmistrza” w reżyserii Pawła Passiniego, na podstawie tekstu Patrycji Dołowy ponownie na scenie Teatru Osterwy w Lublinie! Spektakl poświęcony jest tytułowej Hinedełe Ester Kreitman, zapomnianej pisarce z rodziny Singerów oraz wszystkim kobietom, które chciałby być usłyszane.

Krótka historia wyjątkowej kobiety: "W drodze na aranżowany ślub 21-letnia Hindełe Singer wyrywa strony brulionów zapisanych swoimi opowiadaniami, drze je na maleńkie kawałeczki i wyrzuca z okna jadącego pociągu. Pomieszane fragmenty zdań w jidysz unoszą się na wietrze i opadają na ziemię gdzieś między Lublinem, Warszawą a Berlinem. Siostra noblisty, Izaaka Baszewisa Singera i nie mniej znanego Izraela Joszui Singera, pierwsza pisarka w rodzinie. Pojawia się nagle gdzieś w środku między opowieściami jej braci, niewiele o niej wiadomo. Bibliofil, amerykański krytyk, badaczka, syn, a za nimi my, każdy na swój sposób podąża jej śladami i próbuje poskładać ją z tych porozrzucanych kawałków: niekochanej córki, zapomnianej artystki, opętanej przez dybuka Racheli i wybierającej męski strój Jentł z prozy Izaaka Singera. Wciąż nasuwa się pytanie: po co nam ona? Dlaczego właściwie chcemy ją odnaleźć? Czy obraz będzie pełniejszy, gdy dołożymy do niego te brakujące puzzle? I nagle w ślad za jej historią, pojawiają się inne, wcześniej nieusłyszane historie kobiet, które dziś domagają się głosu.

Hindełe jest kolejną kobietą w dynastii Singerów, które myślą, że pewnie byłoby im w życiu lepiej, gdyby urodziły się chłopcami…– opowiadają twórcy spektaklu Patrycja Dołowy i Paweł Passini".

 

Zapraszamy na spektakl w dniach:

1 marca, godz. 19:00

2 marca, godz. 19:00

Na zdjęciu Daniel Dobosz, Paweł Janyst.

Fot. Natalia Kabanow

źródło:

www.teatrosterwy.pl


 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe