Poniedziałek, 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Zwrot towaru – o czym warto pamiętać?

  • 22.02.2018, 11:49
Zwrot towaru – o czym warto pamiętać?
Zakup towaru stał się w obecnych czasach niezwykle komfortowy. Mamy szeroki wybór sklepów, tak tych stacjonarnych, jak i internetowych, które oferują bogaty asortyment towarów. Problemem może być jednak sytuacja, kiedy kupimy produkt, który nie spełnia naszych oczekiwań, bądź też zwyczajnie się rozmyśliliśmy. Warto wiedzieć wówczas kiedy przysługuje nam prawo do odstąpienia od umowy.

Zwrot towaru w sklepie internetowym a w sklepie stacjonarnym

Jeśli kupujesz produkty przez internet, wówczas możesz bez problemu zwrócić towar. Na odstąpienie od umowy masz czternaście dni od daty otrzymania produktu.

Jeśli natomiast kupujesz towar w sklepie stacjonarnym, musisz liczyć na to, że sprzedawca wyrazi dobrą wolę i przyjmie twój zwrot. Właściciel sklepu stacjonarnego nie ma bowiem obowiązku przyjmować zwrotu, o czym musisz pamiętać. 

Jak powinien wyglądać towar, który zwracasz?

Jeśli kupisz na przykład mikser, możesz wyjąć go z opakowania, dokładnie mu się przyjrzeć, sprawdzając jakie ma funkcje. Ponadto możesz go włączyć, by sprawdzić, jak głośno pracuje, ale nie możesz niczego nim miksować. Podobnie jest w przypadku obuwia – możesz przymierzyć buty i przejść się w nich po swoim mieszkaniu, ale nie możesz wychodzić w nich na spacer. Zatem każdy produkt możesz dokładnie sprawdzić, by stwierdzić, czy jego jakość jest dobra i wszystko się zgadza odnośnie funkcji. Nie możesz tylko użytkować produktu, co by obniżyło jego wartość.

Sprzedawca musi przyjąć zwrot towaru w każdym opakowaniu, więc produkt nie musi być oryginalnie zapakowany. Ponadto możesz zwrócić towar i nie przedstawiać przy tym dowodu zakupu w postaci paragonu, rachunku, czy faktury. Zawsze bowiem możesz powołać się na maila, w którym jest informacja o tym, że system zatwierdził transakcję. 

Zwrot towaru – jaką kwotę oddaje sprzedawca?

Kiedy chcesz zwrócić towar, możesz liczyć na to, że sprzedawca odda ci równowartość ceny produktu. Ponadto zwróci ci koszty doręczenia zamówionego towaru, z tym że tylko do najniższej wartości, na jaką opiewa najtańsza przesyłka. Musisz się więc liczyć z tym, że będziesz  stratny, jeśli wybierzesz droższą przesyłkę. Do tego też musisz doliczyć jeszcze koszt zwrotu towaru, w tym koszt:

- za opakowanie,

- za zabezpieczenie,

- za doręczenie.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy to właściciel sklepu oferuje, że zapłaci za koszty związane z przesyłką zwrotną towaru. Dobrą wiadomością dla ciebie, jako klienta sklepu, jest to, że sprzedawca nie ma prawa potrącać kosztów manipulacyjnych.

Jak szybko zwrócić towar?

Musisz pamiętać o tym, że na zwrot towaru masz tylko czternaście dni, a więc nie jest to zbyt dużo czasu. Jeśli właśnie stoisz przed taką możliwością, najlepiej wybierz sprawdzoną metodę, za pośrednictwem serwisu zwracam.pl. Znajdziesz na nim same przydatne informacje, które odnoszą się do zwrotu towaru. Ponadto będziesz mógł szybko pobrać formularz zwrotu i skontaktować się z kurierem w celu przesłania produktu. To najszybszy sposób na bezpieczny zwrot towaru i możliwość otrzymania zwrotu środków za produkt w jak najkrótszym terminie.

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe