Niedziela, 20.05.2018, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

ZUS weryfikuje...zwolnienia

ZUS weryfikuje...zwolnienia
Prawie 5 milionów złotych – to efekt ubiegłorocznych kontroli zwolnień lekarskich, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w woj. lubelskim.

Jak informuje nas regionalny rzecznik ZUS p. Małgorzata Korba:

" Po pierwsze Zakład Ubezpieczeń Społeczny sprawdzał, czy chorzy prawidłowo korzystają ze zwolnień lekarskich. W województwie lubelskim zakwestionował w ten sposób ponad 300 zwolnień. – To przede wszystkim przypadki pracy na zwolnieniu lekarskim. Co ciekawe wiele z nich dotyczyło pracowników służby zdrowia, na przykład pielęgniarek, które w czasie zwolnień realizowały wizyty domowe albo rejestrowały pacjentów w przychodni – mówi Aneta Kurylak, naczelnik Wydziału Zasiłków w biłgorajskim ZUS. Do pracy przyszedł też chory palacz w kotłowni, inspektor BHP, kwiaciarka i wuefista. A kilku członków rad nadzorczych uczestniczyło w posiedzeniach rad, mimo zwolnienia lekarskiego w podstawowym miejscu pracy.

Lekarze orzecznicy ZUS badali natomiast, czy korzystający ze zwolnień faktycznie byli niezdolni do pracy w dniu kontroli. W efekcie 348 zwolnień trzeba było skrócić, bo ubezpieczeni mogli już wrócić do pracy.

Dodatkowo ZUS ma obowiązek zmniejszać zasiłek, gdy ubezpieczony spóźni się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego do Zakładu lub pracodawcy. Obniża również wysokie świadczenia chorobowe do ustawowego limitu osobom, które pobierają świadczenia po ustaniu zatrudnienia.

Skutek finansowy tych wszystkich działań w woj. lubelskim to 4 mln 984 tys. zł. To środki, które zostały w funduszu chorobowym na świadczenia dla osób, którym faktycznie się należą".

 

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe