Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Jak sprawdzić księgę wieczystą przez Internet? *

  • 27.12.2017, 10:41
Jak sprawdzić księgę wieczystą przez Internet? *
Księga wieczysta to najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości, dlatego też dobrze jest znać jej treść.
 

Kto może zajrzeć do księgi wieczystej
Księga wieczysta prowadzona jest przez konkretny wydział odpowiedniego miejscowo sądu rejonowego. Jedną z zasad rządzących instytucją ksiąg wieczystych jest ich jawność - oznacza to, że może do nich zajrzeć każdy, nie tylko właściciel nieruchomości czy jej potencjalny nabywca. Jednakże, żeby przejrzeć akta księgi wieczystej, które zawierają wszystkie dokumenty związane z nieruchomością i są podstawą wpisów w księdze wieczystej, konieczne jest wykazanie interesu prawnego.

Księga wieczysta zawiera komplet najważniejszych informacji dotyczących nieruchomości, dlatego tak ważne jest, żeby znać jej treść. W księdze znajdziemy informacje o właścicielu nieruchomości oraz o wszelkich związanych z nią obciążeniach - na przykład służebnościach, hipotece. Żeby jednak w ogóle móc zajrzeć do księgi, niezbędne jest posiadanie jej numeru.

Numer księgi wieczystej i księgi w Internecie
Jeśli nie znamy numeru księgi wieczystej, skorzystać można z dostępnych w Internecie wyszukiwarek, które pozwalają na wyszukanie danej księgi za pomocą adresu nieruchomości. Można też wykorzystać znany nam numer działki. Warto zajrzeć na stronę Ksiegiwieczyste.pl, dzięki której właśnie takie wyszukiwanie jest możliwe. Natomiast, jeśli numer jest nam znany, można bezpłatnie pobrać treść księgi do przeglądania ze strony Ekw.ms.gov.pl. Większość ksiąg wieczystych została zdigitalizowana, co zdecydowanie ułatwia sprawę i pozwala na łatwiejszy dostęp. Mając numer, nie musimy już odkodowywać z niego właściwego sądu, do którego później trzeba było by się udać. Czasem spieszy nam się ze sprawdzeniem jakiś informacji - digitalizacja ksiąg pozwala na zerknięcie do nich w ekspresowym tempie.

Jeśli jednak będzie konieczność zajrzenia do akt, pamiętajmy o tym, że jak już wcześniej wspomniano - nie każdy może mieć do nich dostęp. Ponieważ jednak istnieje domniemanie zgodności z prawdą tego, co zapisane jest w księgach, jeśli stan faktyczny i stan prawny nie zgadzają się ze sobą, do czasu dokonania odpowiedniego sprostowania przyjmuje się, że prawdziwa jest informacja zapisana w księdze. Oznacza to w praktyce, że nawet jeśli w księdze wpisana jest osoba już niebędąca właścicielem danej działki, jak właściciel będzie traktowana.

Foto: Fotolia

* Artykuł Partnera

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe