Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Lekarze stażyści chcą pracować krócej.

  • 13.12.2017, 08:18
  • Cezary Potapczuk
Lekarze stażyści chcą pracować krócej.
Nie 72 godziny i więcej, a 48, chcą pracować lekarze stażyści, którzy wypowiedzieli klauzule opt-out. To kolejna odsłona ich protestu. Lekarze domagają się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.

Polska jest na szarym końcu wśród krajów Unii, jeśli chodzi o nakłady na publiczną opiekę zdrowotną - my wydajemy rocznie nieco ponad cztery procent PKB, podczas gdy norma to około ośmiu procent. Od 89 roku służba zdrowia traktowana była w Polsce po macoszemu. No ale skoro dzisiaj jest tak dobrze, dlaczego jest tak źle, dlaczego rosną kolejki do lekarzy specjalistów. Minister Radziwiłł zapewnia, że będzie lepiej, a przy okazji krytykuje samorząd lekarski, który wspiera protestujących. Jego zdaniem te działania zmierzają do skomplikowania funkcjonowania szpitali. Rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej Marek Stankiewicz tłumaczy, że to kuriozalny zarzut bowiem nie samorządy lekarskie organizują akcję, a poza tym z namawiania do stosowania prawa trudno czynić zarzuty. W jego ocenie wypowiedzi ministra służą jedynie skłóceniu pacjentów z lekarzami. A lekarzy w Polsce brakuje, jest duża luka pokoleniowa średnia wieku rośnie. Rządzący nie robią nic by to zmienić, by absolwentów uczelni medycznych zatrzymać w kraju.

Cezary Potapczuk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe