Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Lublin w obiektywie Edwarda Hartwiga

  • 6.12.2017, 13:29
Lublin w obiektywie Edwarda Hartwiga
Dzięki stronie internetowej i uprzejmości Teatru NN można obejrzeć ponad 3300 zdjęć Lublina w spojrzeniu Edwarda Hartwiga. Niektóre z nich są udostępniane po raz pierwszy. My zamieszczamy kilkadziesiąt.
Wszystko w ramach projektu "Lublin. Opowieść o mieście". Od 2004 roku wersje cyfrowe przesyłała do Teatru NN córka Edwarda Hartwiga, Ewa Hartwig-Fijałkowska. Spora część zdjęć dotyczy Starego Miasta, możemy zobaczyć zmiany jakie tam zachodziły na przestrzeni lat od czasów powojennych. Pojawia się wśród nich Brama Krakowska, Plac Litewski, malownicze uliczki, a także fragmenty "nowoczesnej Kaliny" . W zdjęciach znajdziemy odzwierciedlenie historii Lublina. W kolekcji są również cmentarze na ulicy Lipowej i Unickiej, Park Ludowy, KUL z  miasteczkiem akademickim, aż po Zalew Zemborzycki czy :ZOR-y. Historia Lublina to także nowe dzielnice takie jak poza wspomnianą Kalinowszczyzną -  LSM.  Niektóre z fotografii były już publikowane m.in. na stronie Teatru NN, ale jest również sporo nowych, wcześniej nie udostępnianych.Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN ma nadzieję zainteresować mieszkańców Koziego Grodu pracami wybitnego fotografika, ale również na to, że będą oni chcieli poznawać historię swojej "małej ojczyzny" poprzez relacje tych, którzy jej doświadczyli. Namawiamy Państwa do zapoznania się z dokumentami historii Lublina, których jest kilka tysięcy. My zamieszczamy zaledwie cząstkę. Mamy nadzieję wspólnie z Teatrem NN, że Lublinianie chętnie sięgną do tych fotografii, a tym samym poszerzą swoją wiedzę na temat Lublina i jego dziejów. 
Należy dodać, że projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia (40)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe