Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Jak znaleźć najtańsze OC?*

  • 27.11.2017, 13:02 (aktualizacja 27.11.2017 14:17)
Jak znaleźć najtańsze OC?*
Martwi Cię nieustanny wzrost cen na rynku ubezpieczeń? Niestety dotyczy on każdego, jednak na szczęście da się mu w pewnym stopniu przeciwdziałać, wybierając najbardziej opłacalną ofertę. Dowiedz się, jak znaleźć najtańsze OC i zminimalizować koszty obowiązkowego ubezpieczenia.

OC – dlaczego płacimy więcej

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest przykładem polisy, która obowiązuje wszystkich posiadaczy zarejestrowanych pojazdów. W przeciwieństwie do assistance, NNW czy AC, które są dodatkowymi, nieobowiązkowymi polisami, składki na OC musi opłacić każdy. Unikanie zobowiązania skutkuje karami finansowymi, bardzo dotkliwymi dla portfela.

Dlaczego ceny OC od kilku lat idą w górę? Ponieważ towarzystwa zatrzymały się w swoim szalonym wyścigu konkurencyjnych ofert, często poniżej progu opłacalności. Solidarnie zwiększają ceny, aby branża mogła przetrwać kryzys i spełnić rosnące standardy obsługi. Niestety, odbija się to na portfelach kierowców. Jest bowiem tak, że OC zawsze działa w tym samym zakresie, więc jedyne, czym mogą walczyć towarzystwa, to niska cena. Kierowca nie musi kierować się przyzwyczajeniami (choć często to robi, tracąc...), wystarczy, że porówna oferty dostępne na rynku. To jedyna droga do znalezienia najtańszego możliwego OC.

Porównywanie, indywidualny ranking

Każdy z nas płaci inne OC, ponieważ towarzystwo ustala wysokość składki na podstawie szeregu różnych czynników. Bierze pod uwagę doświadczenie kierowcy, wysokość wypracowanych zniżek, ale także miejsce zamieszkania, charakter korzystania z pojazdu, markę i producenta, pojemność silnika, rodzaj paliwa czy przewidywany roczny przebieg. W rezultacie możesz opłacać składkę zupełnie inną niż Twój brat, sąsiad czy przyjaciel, nawet jeżeli ubezpieczacie się w tym samym towarzystwie. Dość powiedzieć, że różnice w wysokości składek sięgają kilkuset, a nawet ponad tysiąca złotych. Pora odejść od przyzwyczajeń i zacząć porównywać oferty przed przedłużaniem umowy!

Wiele osób powie Ci, że łatwo znaleźć najtańsze OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Cóż, mają rację! To właśnie porównywarki internetowe ułatwiają błyskawiczne znalezienie najlepszej propozycji. Mechanizm jest prosty: wypełniasz formularz, odpowiadając na szereg pytań związanych z wymienionymi wcześniej czynnikami interesującymi towarzystwa. Wynikiem jest wygenerowany, osobisty ranking. Widzisz, gdzie zapłacisz najmniej.

Podobny efekt przynosi wizyta u agenta ubezpieczeniowego, który co prawda często ma mniejszą skalę porównawczą (np. kilkanaście, a nie kilkadziesiąt towarzystw), ale za to dysponuje specjalnymi zniżkami, a także specjalistyczną wiedzą, która ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru polisy. Pamiętaj, że warto jeździć bez szkód, aby zbierać zniżki i wybierać auta z mniejszym silnikiem, płacąc OC bez rozkładania na raty ostatecznej kwoty polisy.

Artykuł Partnera*

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
eww
eww 3.12.2017, 16:40
Bardzo dobrą porównywarką jest też kalkulator cuk.

Pozostałe