Środa, 26.09.2018, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Prezydent Żuk zaprasza na Narodowy Koncert Listopadowy

  • 13.11.2017, 13:45
  • Krzysztof Boguń
Prezydent Żuk zaprasza na Narodowy Koncert Listopadowy
Narodowy Koncert Listopadowy odbędzie się 18 listopada, o godz. 18:00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, wstęp wolny.

Ze strony Urzędu Miasta dowiadujemy się, że: "To już dziewiąta odsłona corocznego Prezydenckiego cyklu artystycznych spotkań, organizowanych z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości. W roku Wielkiego Jubileuszu, do udziału w koncercie została zaproszona uznana mezzosopranistka Izabela Kopeć z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza. W programie koncertu znajdą się utwory lubelskiego artysty Ludomira Michała Rogowskiego.

Narodowy Koncert Listopadowy w roku Wielkiego Jubileuszu Miasta Lublin ma przywrócić pamięć geniuszowi Ludomira Michała Rogowskiego, a także zwrócić uwagę na kulturową tradycję łączącą Polskę i Chorwację. Rogowski uważany był w dwudziestoleciu międzywojennym za jednego z bardziej obiecujących kompozytorów, którego styl można określić mianem sztuki narodowej.

Ludomir Michał Rogowski urodził się w 1881 roku w Lublinie. Ukończył studia w Warszawskim Instytucie Muzycznym, a następnie kształcił się m.in. w Lipsku u Artura Nikischa oraz teoretyka Hugona Riemanna, a także w Monachium, Rzymie i Paryżu. Przed I wojną światową został dyrektorem muzycznym w Teatrze Nowoczesnym w Warszawie. Był gorącym propagatorem rozwoju polskiej muzyki narodowej i tworzenia profesjonalnych instytucji muzycznych – zabiegał m.in. o otwarcie filharmonii w Wilnie.

Izabela Kopeć kompozytorka i producentka muzyczna. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu na wydziale wokalnym o specjalizacji wokalno-aktorskiej i oratoryjno-kantatowej. Prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju i za granicą (Włochy, Francja, Austria, Chorwacja, Wielka Brytania, Estonia, Łotwa). Nagrała pięć płyt. W swoim repertuarze posiada pieśni oraz muzykę oratoryjną: (Bach, Haendel, Paisiello, Mozart, Haydn, Rossini, Donizetti, Mendelsohn), pieśni: Debussy, De Falla, Ravel, Faure, Piazzolla, Rachmaninow, Rogowski, Chopin, Paderewski Karłowicz, Berlioz Szymanowski, operową Mozart ,Rossini, Bizet, Saint-Saens.
W dorobku posiada liczne nagrania telewizyjne i radiowe.

Ewa Pelwecka absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1994 – 2012 pracowała jako pianistka i klawesynistka w Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 2012 roku pracuje w Teatrze Wielkim Operze Narodowej jako korepetytor solistów. Równocześnie prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju i za granicą (Anglia, Austria, Australia, Belgia, Francja, Holandia, Hiszpania, Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Tunezja, Włochy). W swym repertuarze koncertowym posiada liczne utwory Haydna, Mozarta, Beethovena, Chopina, Schuberta, Brahmsa, Liszta, Prokofiewa, Lutosławskiego, Twardowskiego i innych. W swoim dorobku posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne.

Michał Lisiewicz ukończył z wyróżnieniem klasę skrzypiec prof. Zenona Płoszaja w łódzkiej Akademii Muzycznej. Uczył się również u Johna Hollowaya, wieloletniego koncertmistrza London Classical Players, Rogera Norringtona.
W 2000 roku jako skrzypek Polskiej Orkiestry Festiwalowej Kristiana Zimermana, występował gościnnie w Europie i USA. Koncertował między innymi w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Royal.

Łukasz Borowicz studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, tam uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. W 2008 roku został wyróżniony Paszportem Polityki, w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 – Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, w 2014 roku – nagrodą Tansman 2014 za wybitną indywidualność muzyczną. Dyskografia Łukasza Borowicza liczy ponad 65 albumów. Komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika z Polską Orkiestrą Radiową o raz Konzerthausorchester Berlin pod jego batutą nagrany dla wytwórni pozostał uhonorowany Special Achievement Award ICMA 2015. Nagrania Łukasza Borowicza zostały także nagrodzone BBC Music Orchestral Choice (2010), BBC Music Opera Choice (2013), dwukrotnie Diapason d’Or (2010 i 2013), oraz dwukrotnie nagrodą Fryderyka (2007, 2010).

Orkiestra Opery Narodowej Teatru Wielkiego występowała wielokrotnie pod batutą znanych dyrygentów zagranicznych, takich jak: Alberto Zedda, Paul Connelly, Chikara Imamura, Marc Minkowski, Valery Gergiev. Odbyła szereg tournée zagranicznych ze spektaklami operowymi i baletowymi, jak również z koncertami symfonicznymi, odwiedzając między innymi: Berlin, Bonn, Bregenz, Brukselę, Bukareszt, Lizbonę, Luksemburg, Madryt, Monte Carlo, Moskwę, Paryż, Sofię, Tel-Aviv, a także kilkanaście miast w Japonii. Brała udział w festiwalach muzycznych, miedzy innymi w Xanten, Carcassonne, Salonikach i Mai Festwoche w Wiesbaden, gdzie w roku 1972 otrzymała złote pióro za wykonanie Otella Verdiego pod dyrekcją Jana Krenza. Orkiestra posiada na swym koncie szereg nagrań, między innymi IX Symfonię Beethovena, II Symfonię Brahmsa, Halkę i Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Borysa Godunowa Modesta Musorgskiego, fragmenty Trubadura Giuseppe Verdiego i Fausta Charlesa Gounoda oraz inne. Wielokrotnie występowała również z koncertami muzyki symfonicznej i oratoryjnej wykonując miedzy innymi dzieła, takich kompozytorów jak : Mozart, Rossini, Beethoven, Chopin.

Koncert pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Chorwacji w Polsce.

Wstęp na wydarzenie jest wolny za okazaniem zaproszenia lub bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie filharmonii, od 8 listopada w godz. 12:00 -18:00 ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5."

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe