Środa, 26.09.2018, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Zasiedzenie nieruchomości – co to takiego? *

  • 3.11.2017, 09:49
  • Krzysztof Boguń
Zasiedzenie nieruchomości – co to takiego? *
Nieruchomości można nabyć na wiele sposobów. Z reguły jesteśmy przyzwyczajeni do nabywania nieruchomości różnego rodzaju poprzez ich kupno lub otrzymanie np. w wyniku dziedziczenia czy darowizny. Jednak są jeszcze inne możliwości. Jedną z nich jest nabycie nieruchomości poprzez jej zasiedzenie. Czym jest zasiedzenie i jakie warunki muszą być spełnione by do niego doszło?

Czym jest zasiedzenie?

Zasiedzenie to jedna z form nabycia nieruchomości na własność. Wszelkie formalności związane z zasiedzeniem regulowane są przepisami kodeksu cywilnego (art. 172 i następne). Z reguły poprzez zasiedzenie nabywane są nieruchomości mieszkalne – domy jednorodzinne. Jednak przepisy określają również możliwość nabycia poprzez zasiedzenie nieruchomości gruntowe, a nawet użytkowania wieczystego czy współwłasności. Jednak, aby mogło dojść do zasiedzenia muszą zostać spełnione określone warunki. Pierwszym z warunków, jaki musi spełnić osoba chcąca złożyć wniosek o zasiedzenie jest samoistne posiadanie nieruchomości przez określony w przepisach prawa czas. Jako posiadacza rozumie się tutaj osobę, która faktycznie włada rzeczą. Ustawodawca dodatkowo przewidział dwa terminy zasiedzenia – 20 lat przy zasiedzeniu w dobrej wierze i 30 lat przy zasiedzeniu w złej wierze. O zasiedzeniu w dobrej wierze można mówić wtedy, gdy posiadacz nieruchomości jest w błędnym, ale uzasadnionym zastanymi okolicznościami przekonaniu, że prawo własności nieruchomości faktycznie mu przysługuje. O objęciu nieruchomości w dobrej wierze nie może być mowy np. wtedy, gdy posiadacz nie wiedział, że nie jest właścicielem nieruchomości, ale mógł łatwo to sprawdzić.

W jaki sposób nabywa się nieruchomość przez zasiedzenie?

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie musi być poprzedzone złożeniem do odpowiedniego sądu wniosku o zasiedzenie w dobrej lub złej wierze. Sprawy tego typu są dość skomplikowane, dlatego warto zwrócić się o pomoc prawną do kancelarii, która specjalizuje się w tego typu wnioskach, np. dybka.com.pl. Z pomocy prawnika warto skorzystać szczególnie wtedy, gdy poszukiwanie prawowitych właścicieli nieruchomości jest bardzo trudne. Prawnika można również wynająć jako pełnomocnika, który będzie reprezentował w sądzie w czasie rozpraw związanych z zasiedzeniem.

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe