Środa, 26.09.2018, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

O jawności życia publicznego

  • 1.11.2017, 19:41
  • Cezary Potapczuk
O jawności życia publicznego
Taki projekt ustawy przygotowali minister od spec służb Mariusz Kamiński i jego prawa ręka Maciej Wąsik. Nowe przepisy mają zastąpić te traktujące o dostępie do informacji publicznej. Jednym z ważniejszych zapisów nowego prawa jest ten dotyczący tzw sygnalisty, czyli pracownika, który poinformuje odpowiednie służby o nieprawidłowościach w firmie w której będzie zatrudniony.

Projekt ustawy budzi sporo kontrowersji, ale minister Kamiński zapowiedział konsultacje. Niestety, mamy bardzo mało czasu - mówi Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności - organizacji walczącej o transparentność życia publicznego w Lublinie. Zaledwie kilka dni. Zdaniem naszego rozmówcy dokument, zawiera wiele niejasności i  niedomówień, które mogą w efekcie zablokować dostęp do informacji, Sporo wątpliwości budzi między innymi zapis dający instytucji, firmie, spółce czy urzędowi prawo odmowy udzielenia informacji jeśli zabiegający o nią, będzie to czynił zbyt uporczywie.

Cezary Potapczuk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe