Środa, 26.09.2018, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Akcja „Znicz 2017 ” na drogach Lubelszczyzny

  • 31.10.2017, 14:44
  • Krzysztof Boguń
Akcja „Znicz 2017 ” na drogach Lubelszczyzny
Już dziś rozpoczyna się akcja „Znicz 2017”. Dla policjantów to czas wytężonej pracy. Będzą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy by zapalić światełko na grobach swoich bliskich, wyruszą w podróż – często bardzo daleką. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą kierować ruchem, pomagać kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, wskazywać miejsca parkingowe. Policja zwraca się z apelem o bezpieczną, odpowiedzialną i ostrożną jazdę. Pieszym przypomina o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. To właśnie w tym czasie  polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla wielu kierowców będą to setki kilometrów do przejechania, aby dotrzeć do cmentarzy i zapalić znicz na mogile swoich bliskich. Dla nas policjantów to czas wytężonej służby - wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

W tym roku, tak jak i w latach poprzednich służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować ruchem, pomagać kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, wskazywać miejsca parkingowe. Przy największych nekropoliach będą występować zmiany w organizacji ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego.

Ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie potrzebne dokumenty.  Za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym.  Należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny jechać w fotelikach.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Pamiętajmy, że przekraczanie dozwolonej prędkości, czy jazda po spożyciu alkoholu, mogą okazać się tragiczne w skutkach.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas ubiegłorocznej” Akcji Znicz”, która trwała od 28 października do 2 listopada 2016, na Lubelszczyźnie doszło do 31 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób, a 36 zostało rannych. Odnotowaliśmy wówczas 415 kolizji drogowych.

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe