Środa, 26.09.2018, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Chroń swój sprzęt i dane – czyli o tym, dlaczego warto mieć UPS*

  • 24.10.2017, 11:13
  • Krzysztof Boguń
Chroń swój sprzęt i dane – czyli o tym, dlaczego warto mieć UPS*
Awarie się zdarzają, spadki napięcia i braki w dostawie prądu także. Na wypadek, gdyby elektrownia przestała z nami chwilowo współpracować, warto mieć pod ręką skuteczne rozwiązanie tego typu problemu. Dlaczego? Z pewnością nie raz już musiałeś resetować komputer, bo awaria przerwała jego normalne funkcjonowanie, utraciłeś efekty swojej pracy, a może nawet kluczowe dane lub po prostu poniosłeś wysoki koszt naprawy uszkodzonego w wyniku awarii urządzenia i/lub zakupu nowego sprzętu informatycznego. Oto dlaczego warto pomyśleć o systemie zasilania awaryjnego.

Sieć elektryczna serwuje nam często przykre niespodzianki…

A z występowania większości z ich nawet nie zdajemy sobie sprawy. Na działanie sprzętu informatycznego oraz wszelkiego typu urządzeń sieciowych wpływ mają codzienne krótko i długotrwające zaniki napięcia elektrycznego, wahania amplitudy i częstotliwości napięcia, odkształcenie harmoniczne, szumy i udary napięciowe. To zupełnie normalny zestaw zjawisk występujących w sieci elektrycznej, jednak niestety często jest tak, że wymienione czynniki wywierają negatywny wpływ na działanie i bezpieczeństwo urządzeń elektronicznych. Rezultatem wymienionych zjawisk są między innymi restarty, utrata danych, uszkodzenia sprzętu, czy nawet poważne awarie całej infrastruktury informatycznej. I w tym miejscu pojawiają się właśnie UPS-y (ang. Uninterruptible Power Supply), czyli nic innego, jak awaryjne zasilacze, które znajdziesz najprościej wchodząc na http://agitproject.pl/oferta/zasilacze-ups.html. Rozwiązania te skutecznie ograniczają konsekwencje występowania wszelkiego typu zjawisk w sieci elektrycznej, jednocześnie gwarantując prawidłową i nieprzerwaną pracę sprzętu elektronicznego.

Czym jest właściwie UPS i jak działa?

UPS to urządzenie wyposażone w akumulator gromadzący energię elektryczną. Energia ta przekazywana zostaje do urządzeń podłączonych do zasilania awaryjnego, właśnie w postaci UPS-a, w sytuacji, gdy dojdzie do awarii, braku zasilania, czy usterek w sieci. Ale zadaniem UPS-ów jest nie tylko dostarczanie urządzeniom prądu, gdy braknie go w gniazdkach elektrycznych. System zasilania awaryjnego to przede wszystkim ochrona i zapobieganie skutkom negatywnych zdarzeń. Dlatego też decydując się na UPS chronisz sieć i sprzęt teleinformatyczny między innymi przed wahaniami napięcia elektrycznego oraz wszelkiego typu zakłóceniami ze strony sieci elektrycznej.

Na rynku jest wiele zasilaczy UPS. Jaki wybrać?

W kwestii wyboru zasilacza UPS, który ma chronić np. zasoby informatyczne firmy, warto zdać się na fachową pomoc. Warto jednak wiedzieć, że wśród zasilaczy można zasadniczo wyróżnić trzy grupy, tj.:

  • zasilacze off – line, awaryjne z tzw. bierną rezerwą – gwarantujące jedynie podstawową ochronę;
  • zasilacze awaryjne o topologi line-interactive – zapewniają ochronę nie tylko przed zanikiem napięcia zasilającego, ale także przed zakłóceniami w sieci;
  • zasilacza on-line, czyli zasilacze awaryjne z tzw. podwójną konwersją – zapewniają kompleksową ochronę, generują odpowiednie napięcie wyjściowe. 

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe