Sobota, 21.07.2018, imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

200 rocznica śmierci T. Kościuszki w Skansenie

200 rocznica śmierci T. Kościuszki w Skansenie
W najbliższy weekend, tj. 14-15 października odbędą się Obchody Kościuszkowskie na terenie Lublina i w Muzeum Wsi Lubelskiej w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. W Skansenie organizatorzy odtworzą przebieg i atmosferę uroczystości, jakie miały miejsce w całym kraju w 1917 roku.

Jak pisze organizator - p. Ewa Sadowska: "Uroczystości były wielką patriotyczną manifestacją naszych pradziadów i dziadów. Objęły one swym zasięgiem wszystkie niemal miasteczka, miasta i wsie oraz wszystkie warstwy społeczne i wyznaniowe. Komitet Organizacyjny Obchodów Kościuszkowskich przy Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza w dniu 14 października na mszę świętą za duszę Tadeusza Kościuszki i pomyślność Ojczyzny w Kościele Garnizonowym (al. Racławickie 20) o godz. 10:00 i uroczystości przed gmachem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego (ul. Spadochroniarzy 5, godz. 11:30), gdzie znajduje się tablica poświęcona Naczelnikowi. W dniu 15 października w lubelskim skansenie odbędą się główne obchody kościuszkowskie, które będą próbą odtworzenia uroczystości, jakie miały miejsce w małych miasteczkach w 1917 roku. O godzinie 12:00 zostanie odprawiona msza święta w kościele z Matczyna, następnie wyruszy pochód pod pomnik Kościuszki i odbędzie się zasadzenie pamiątkowej lipy. Na stopniach dworu z Żyrzyna przedstawiona zostanie inscenizacja bitwy racławickiej, tzw. żywy obraz wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej z Jastkowa. Uroczystości zakończy festyn z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego „Jawor”, orkiestry z Bychawy i Zespołu Szkół Transportowo – Komunikacyjnych z Lublina, a także pokaz uzbrojenia, strzelnica oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy. *W przypadku niesprzyjającej pogody, uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika (ul. Zbożowa 75, godz. 12:00), a ich główny program będzie miał miejsce w Zespole Szkół nr 12 (ul. Sławinkowska 50)".
Bilety: 12 zł normalny, 6 zł ulgowy.
Ewa Sadowska

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe