Niedziela, 25.02.2018, imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Debata o muzeach na Majdanku *

Debata o muzeach na Majdanku *
Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na debatę pt. „Jak opowiadać o historii w muzeach?”. Odbędzie się ona 14 września (czwartek) o godz. 17.00 w sali audytoryjnej w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Wiele współczesnych wystaw historycznych to przestrzenie, w których historia jest przede wszystkim obiektem estetyzacji i inscenizacji. W tych muzealnych prezentacjach emocjonalne i zmysłowe przeżywanie przeszłości dominuje często nad jej intelektualnym poznaniem. Wrażenia wypierają refleksję. Rekonstrukcje i repliki zyskują rangę muzealiów, zaś oryginalne eksponaty stają się scenograficznymi rekwizytami. Jak tworzyć zatem narracje muzealne w muzeach historycznych i traumatycznych miejscach pamięci, by były ciekawe i przystępne dla widza, przekazywały wiedzę i kształtowały myślenie historyczne?
Odpowiedzi na to i inne pytania spróbują znaleźć: dr hab. Izabela Skórzyńska, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jan Pomorski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, oraz dr Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku. Spotkanie poprowadzi Beata Siwek-Ciupak z Państwowego Muzeum na Majdanku.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie prezentacja najnowszej książki wydanej przez Państwowe Muzeum na Majdanku „Muzea w poobozowych miejscach pamięci. Tożsamość, znaczenia, funkcje”, red. Tomasz Kranz. W trakcie spotkania książka będzie sprzedawana z 50% rabatem.
Debata jest kolejnym przedsięwzięciem organizowanym przez PMM, które podejmuje ważne i aktualne tematy we współczesnym muzealnictwie.

 

* Artykuł Partnera

Krzysztof Boguń

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe