Wtorek, 19.06.2018, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Organiści, którzy nie grają

Organiści, którzy nie grają
W 2010 roku syn p. Jolanty Kruczkowskiej uległ tragicznemu w skutkach wypadkowi. Dla niego nie było już ratunku, ale dzięki jego organom dziś żyje 6 osób. P. Jolanta powołała do życia Fundację im. Bartka Kruczkowskiego ORGANiści w celu uświadamiania społeczeństwa w kwestii transplantacji .

Po wypadku opinie na temat decyzji  p. Jolanty o oddaniu  narządów syna do przeszczepu  były różne, często szokujące. W związku z tym, w 2013 roku, założyła z przyjaciółmi fundację promującą świadome dawstwo narządów. I tak m.in. powstał pomysł na  rajd rowerowy dla transplantacji. W tym roku to już jego czwarta edycja.
Rajd rozpocznie się 13 czerwca o godzinie 13.00 z Placu Zamkowego w Lublinie i poprowadzi przez Kraśnik, Sandomierz, Starachowice, Radom, Górę Kalwarię, a zakończy w 18 czerwca w niedzielę, na Placu Zamkowym w Warszawie.

W rajdzie weźmie udział 20 uczestników z różnych zakątków Polski. W tym roku, jeden z uczestników, przyjedzie  z Londynu. Po drodze będą apelować, informacje i nacisk na wrażliwość społeczną, bo w kwestii transplantacji jest wciąż wiele do zrobienia.
Mimo, że 80% społeczeństwa deklaruje oddanie swoich narządów po śmierci do przeszczepu, to tylko 25% rozmawiało o tym ze swoimi bliskimi. Na Krajowej Liście Oczekujących jest wciąż prawie 2 tysiące osób. Wiele z nich umiera, ponieważ nie doczekują organu. Na serce czeka prawie 400 osób, a w całym 2016 roku przeszczepiono ich zaledwie 101.

Takie akcje jak ta, organizowana przez Fundację im. Bartka Kruczkowskiego ORGANiści są niezwykle istotne. Wciąż w polskim społeczeństwie opinie o transplantacji są bardzo odmienne. Potrzebna jest zatem solidna edukacja w zakresie transpantologii, możliwości i zakresu korzystania z organów dawców w celu ratowania ludzkiego życia.

Krzysztof Boguń

Załączone pliki do pobrania (2)

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe