Wtorek, 19.06.2018, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Zmarł ks. prof. Józef Ścibor

Zmarł ks. prof. Józef Ścibor
3 czerwca w domu zakonnym redemptorystów w Tuchowie zmarł ks. prof. Józef Ścibor, emerytowany profesor KUL, wieloletni dyrektor Instytutu Muzykologii, znawca muzyki średniowiecznej, szczególnie chorału gregoriańskiego. Miał 87 lat.

O. Józef Ścibor urodził się 20 stycznia 1930 r. w Kobierzynie koło Krakowa. W 1947 r. wstąpił do zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Święcenia kapłańskie przyjął w 1955 r. Ukończył studia muzykologiczne na KUL oraz klasę organów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W 1965 r. podjął pracę w charakterze asystenta w Instytucie Muzyki Kościelnej KUL. W 1973 r. obronił doktorat „Chorał Cystersów w świetle ich traktatów z XII w.” W 1977 r. został adiunktem przy Katedrze Chorału Gregoriańskiego. W latach 1981-1995 sprawował funkcję opiekuna studentów muzykologii KUL, a od 1985 r. do 1998 był kuratorem Chóru Akademickiego KUL. W 1991 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Geneza struktur modalnych w świetle traktatów Musica Enchiriadis i Commemoratio Brevis”. W latach 1991-2003 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Muzykologii KUL, a od 1992 r. do 2003 r. kierował Katedrą Teorii i Historii Muzyki Średniowiecznej. W roku 2001 otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych w zakresie muzykologii kościelnej. Był członkiem Towarzystwa Naukowego KUL oraz Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II KUL.

Pogrzeb śp. ks. prof. Józefa Ścibora odbędzie się we wtorek, 6 czerwca w Tuchowie. Msza św. pogrzebowa w bazylice-sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej rozpocznie się o godz. 12.00.

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe