Niedziela, 27.05.2018, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Oceniamy komunikację - jak wypada Lublin ?

Oceniamy komunikację - jak wypada Lublin ?
Polacy w badaniu #siężyje, przeprowadzonym przez serwis Otodom i instytut PBS wyrażali swoją opinię na temat możliwości dojazdu do szkół, pracy ośrodków zdrowia czy po prostu na zakupy. Nas zainteresowało jak w tym badaniu wypadło nasze miasto.

Jak dowiadujemy sie ze strony Biura Prasowego OTO DOM:

"Lublin z wynikiem 5,71 zajął przedostatnie miejsce wśród 10 największych miast w Polsce i choć na pierwszy rzut oka może to wydawać się słabym wynikiem, warto podkreślić, że to znacznie powyżej średniej krajowej, wynoszącej 5,2. Miasto rewolucjonizuje komunikację miejską i stawia na bardziej ciche i ekologiczne trolejbusy. Są one bardzo popularne wśród mieszkańców i, jak wynika z planów na kolejne lata, będzie ich jeszcze więcej. Obecnie po Lublinie kursuje ponad 70 trolejbusów, które są klimatyzowane, mają bezpłatny dostęp do internetu oraz są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na przestrzeni kilku lat władze miasta wydały pół miliarda złotych na modernizację transportu.

 

W badaniu #siężyje mieszkańcy oceniali nie tylko poszczególne miasta, ale także dzielnice. Które znalazły się w pierwszej piątce?

 

  1. Rury z oceną 6,08

 

Osiedle położone jest w południowo-zachodniej części Lublina. W 2016 roku zrealizowano projekt, który skrócił czas przejazdu wyznaczonym odcinkiem drogi oraz zmniejszono zanieczyszczenia i hałas przy okolicznych ulicach. – Ulice Filaretów i Nadbystrzycka mają duże znaczenie dla podstawowego układu drogowego – przyznaje Karol Kieliszek, z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Miasta Lublina. – Poza nawierzchnią drogi i budową ścieżek rowerowych, nad ulicą zostały rozciągnięte jezdnie trakcji trolejbusowej  – dodaje.

 

  1. Czechów Północ z oceną 6,11

 

To osiedle głównie o charakterze mieszkalnym usytuowane w zachodniej części Lublina, w której znajduje się wiele placówek handlowo-usługowych takich jak: Galeria “Olimp” czy centrala telefoniczna Orange Polska. W bliskim sąsiedztwie znajdują się dwa oddziały szpitalne, jak również siedziby dwóch uczelni wyższych: Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej oraz liczne szkoły i przedszkola. – W dzielnicy Czechów zmodernizowano główną arterię, czyli al. Kompozytorów Polskich wraz z kompleksowym remontem dwóch wiaduktów mówi Karol Kieliszek. W ubiegłym roku wykonano również bardzo ważną dla społeczności lokalnej inwestycję, mianowicie budowę łącznika ul. Kisielewskiego i ul. Czapskiego. W planach jest poszerzenie ulicy Choiny, a nowa trakcja trolejbusowa ma biec od istniejącej pętli przy ul. Chodźki, al. Smorawińskiego, ul. Szeligowskiego do ul. Choiny. Ma również zostać zbudowany parking na minimum 50 samochodów, gdzie osoby spoza miasta będa mogły zostawić auto i kontynuować swoją podróż komunikacją miejską. Roboty ruszą na początku 2017 roku i mają trwać do końca 2018 roku.

 

  1. Konstantynów z oceną 6,13

 

Położony jest w zachodniej części Lublina, a na jego terenie znajduje się Szpital Wojewódzki im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Wydział Biotechnologii Nauk o Środowisku czy Wydział Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL. Na początku 2017 roku miasto zdecydowało, że nowy fragment ul. Bohaterów Monte Cassino będzie miał około 1200 metrów długości. Powstaną na niej dwie jezdnie każda z dwoma pasami ruchu. Przedłużenie tej ulicy sprawi, że z Konstantynowa będzie można się dostać do obwodnicy miasta. Inwestycja ma zakończyć się do końca kwietnia 2018 roku, a jej koszt ma wynieść 87,5 mln złotych, z czego 80 % tej kwoty pochodzi z dofinansowania UE.

 

  1. Stare Miasto z oceną 6,14

 

To najstarsza część Lublina obejmująca tereny po wschodniej stronie al. Unii Lubelskiej. Na terenie Starego Miasta znajduje się wiele zabytków takich jak brama Grodzka, Krakowska czy Baszta Gotycka. W 2016 roku ruszyła przebudowa Placu Litewskiego. Fragment Krakowskiego Przedmieścia zostanie przekształcony w deptak, który poprowadzi mieszkańców z reprezentacyjnego centrum Lublina na Stare Miasto. Sprawny dojazd do i ze Starego Miasta zapewnią aleje Unii Lubelskiej i Solidarności, po których kursuje wiele linii autobusowych i trolejbusowych.

 

  1. Kalinowszczyzna z oceną 6,16

 

Dzielnica o charakterze mieszkalnym położona w północno-wschodniej części miasta. Bezpośredni połączenie ze ścisłym centrum umożliwia kilka linii autobusowych, a dojazd nie zajmuje więcej niż 20 minut. Włodarze Lublina ogłosili właśnie przetarg na zaprojektowanie i remont odcinka drogi wojewódzkiej nr 835. W ramach projektu ma zostać przebudowana ul. Lwowska od ronda przy Zamku do Ruskiej, ul. Podzamcze, Unickiej do drukarni i al. Spółdzielczości Pracy od Sapiehy do Szwedzkiej. Prace mają zostać zakończone w ciągu 4 miesięcy od zawarcia umowy.

 

Pełne wyniki dotyczące dzielnic Lublina

 

1

Kalinowszczyzna

6,16

2

Stare Miasto

6,14

3

KOnstantynów

6,13

4

Czechów Płn

6,11

5

Rury

6,08

6

Węglin Płn

6,08

7

Czechów Płd

6,05

8

Węglin Płd

6,00

9

Felin

6,00

10

Czuby Płn

5,98

11

Tatary

5,97

12

Za Cukrownią

5,96

13

Sławinek

5,95

14

Śródmieście

5,93

15

Wieniawa

5,93

16

Ponikwoda

5,83

17

Bronowice

5,75

18

Czuby Płd

5,61

19

Wrotków

5,55

20

Kośminek

5,53

21

Dziesiąta

5,32

22

Abramowice

5,20

23

Hajdów-Zadębie

5,06

24

Szerokie

5,06

25

Sławin

4,85


 

O badaniu

Badanie zostało zrealizowane na przełomie września i października 2016 roku metodą wywiadów internetowych. Wzięło w nim udział 141 193 respondentów z całej Polski, którzy oceniali 10 najważniejszych aspektów życia. Drugi już raport, tym razem z kategorii “z łatwym dojazdem”, prezentuje subiektywny stosunek badanych do stwierdzenia: „Z mojego miejsca zamieszkania łatwo dostać się do pracy i szkoły” (skala odpowiedzi 1 = „zupełnie się nie zgadzam”, 7 = „w pełni się zgadzam”. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawuje Agencja Badawcza PBS z Sopotu. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.siezyje.otodom.pl ".

Krzysztof Boguń
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bosman
bosman 14.04.2017, 10:18
Szkoda tylko, że kierowcy jeżdżą jakby prowadzili ciężarówkę z cementem.

Pozostałe